Sat hrvatskoga jezika u Institutu

Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje obilježava Mjesec hrvatskoga jezika, koji počinje 21. veljače, na Međunarodni dan materinskoga jezika, a završava 17. ožujka, na dan kad završavaju Dani hrvatskoga jezika.

I ove je godine Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje organizirao brojna događanja kako bi se o hrvatskome jeziku, jednoj od najvažnijih značajki hrvatskoga identiteta, govorilo što više i kako bi se širila svijest o vrednotama i ljepoti hrvatskoga jezika.

U sklopu obilježavanja Mjeseca hrvatskog jezika učenici 8. c razreda sa svojom profesoricom hrvatskog jezika Valentinom Čančić sudjelovali su u akciji Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje pod nazivom "Sat hrvatskoga jezika u Institutu".

U utorak, 9. ožujka na satu Hrvatskog jezika slušali su online predavanje "Kako nastaje rječnik?" profesorice Maje Matijević koji je održan na Zoom platformi.

Učenici su saznali kako izgleda proces pisanja rječnika, kakve vrste rječnika postoje, tko su leksikografi te da je pisanje definicije riječi jedan od najtežih zadataka leksikografa. Postavili su pitanje profesorici koliko vremena je potrebno kako bi nastao jedan rječnik te ih je odgovor iznenadio. Profesorica Matijević je odgovorila da su se neki rječnici pisali desetljećima te da ovisi o tome koliko leksikografa radi na jednom rječniku. Što više stručnjaka radi na jednom rječniku, to će proces kraće trajati.

Na kraju predavanja učenica Helena Buga Franjić je u ime 8.c razreda zahvalila profesorici na zanimljivom predavanju te svim sudionicima uputila pozdrave iz Osnovne škole Luka.

objavio: ŽELJKA Martan Buhin   datum: 10. 3. 2021.