Planinari na planinarskom utorku i u akciji sadnje lipa

Autor: Željka Martan Buhin, 12. 3. 2014.

Niti jedna životinja ne izaziva toliko straha kod ljudi kao zmije pa stoga i ne čudi da su one često i najomraženija živa stvorenja. Na planinarskom utorku, 11. ožujka, planinari iz 7.d i njihova razrednica Ana Jurković, poslušali su korisno predavanje o zmijama.

Mladen Zadravec, apsolvent s PMF-a, čija su velika strast upravo zmije, upoznao nas je sa zmijama na području Hrvatske. Od petnaest vrsta koje žive u Hrvatskoj samo su dvije iz porodica ljutica prisutne na obližnjem vugrovečkom području te tako opasne za čovjeka: riđovka i poskok. Od svih zmija koje žive u Hrvatskoj poskoka ćemo najlakše prepoznati jer mu je osobitost karakteristični roščić na vrhu nosu koji nema niti jedna naša druga zmija. Zjenica oka je okomita, što znači da poskok vidi i po noći. Između ostaloga, saznali smo  da je ime dobio po narodnom vjerovanju da skače, što je ustvari netočno.
Inače, Mladen svaku nađenu zmiju fotografira i izmjeri te je Član i Hrvatskog herpetološkog društva.

U subotu, 15. ožujka, mladi planinari sudjelovat će u akciji sadnje sadnica stabala lipe oko doma Lipa-Rog. Nadamo se lijepom vremenu.