Festival tolerancije

Autor: Željka Martan Buhin, 21. 5. 2014.

I ove godine, učenici naše škole bili su dijelom 8. Festivala tolerancije, iznimnog predavanja te su sudjelovali u diskusiji i tako pomogli širenju tolerancije i prihvaćanja različitosti.

Na edukacijskom jutru koje je započelo u 12 sati u Kinu Europa, nekoliko učenika sedmih i osmih razreda sa svojim su profesoricama Natašom Deskar Stojanovski i Anom Jurković, imali prilike pogledati film Run Boy Run. Istinita je to priča o osmogodišnjem Jureku koji bježi iz varšavskog geta te uspijeva preživjeti u šumi prerušavajući se u poljsko siroče. Putem susreće ljude koji bi ga izdali za nagradu ili ga pokušavaju ubiti, ali i one koji bi riskirali sve da mu pomognu. Kada se Jurek vrati svom rodnom gradu i napuštenom domu, saznajemo da mu je podršku cijelo vrijeme davao unutarnji glas, glas njegovog oca koji će Jureku pomoći odabrati i između njegovog starog i novog identiteta.
Nakon filma, Oskarom nagrađeni producent, gospodin Lustig održao je predavanje o vlastitom iskustvu iz koncentracijskih logora nacističkog režima te o važnosti tolerancije, međusobnog uvažavanja i prihvaćanja različitosti. Iz bogatoga životnog iskustva izdvojio je poruku potrebe za oprostom i ljubavlju prema bližnjem te uvažavanju svakog pojedinca.

Priloženi dokumenti:
IMG-20140521-WA0000-2.jpg (76.36 KB)