Četvrtaši u Arheološkom parku Andautonija u Šćitarjevu

Autor: Željka Martan Buhin, 6. 6. 2014.

U četvrtak, 5. lipnja 2014. četvrtaši su s učiteljicama posjetili Arheološki park Andautonija u Šćitarjevu. Terenska nastava se odigrala u tri dijela. Uz stručno vodstvo, podijeljeni u tri skupine razmilili smo se među ostatke drevnoga grada starih Rimljana. Prvo smo čuli o povijesti Andautonije, zatim smo posjetili Muzej mirisa i na kraju smo imali likovne radionice, igre, arheološka iskapanja, rastauratorske radionice te se preoblačili i uživljavali u život starih Rimljana. Na kraju smo uživali u slobodnim igrama na  prostranoj livadi.

Naučili smo da je rimski grad Andautonija preteča Zagreba te da su neki Zagrepčani potomci starih Rimljana pobjeglih iz Andautonije pred barbarima. Ti odbjegli Rimljani skrili su se podno Medvednice na dva brežuljka Gradecu i Kaptolu te su i jedni od utemeljitelja starog Zagreba.

Andautonija je imala kamenom popločene ceste, kanalizaciju, sutav grijanja, kupališta-terme, stambene četvrti i nekropole. U mnogočemu su bili jako napredni. Pisali su latinicom, govorili latinskim jezikom. Mnoge kulture danas imaju puno ostavštine starih Rimljana. Tako danas većina ljudi svijeta piše latinicom, latinski jezik iako izumrli danas je jedan od najvažnijih jezika svijeta. Tako smo vidjeli brojne mudre izreke na latinskom. Izreka NAVIS SEMPER FERIA SUNT ili LIJENIMA SU UVIJEK PRAZNICI nam se nekako baš svidio.

Stari Rimljani bavili su svakakvim poslovima. Bili su trgovci gostioničari, kipari, slikari, učitelji, razni obrtnici…

Igra i igranje su bili sastavni dio života djece ali i odraslih. Poznato je da su se mali Rimljani igrali lovice, skrivača, društvene igre s kockicama izrađenim od kostiju, društvene igre sa žetonima.

Pisalo se na papirusu. Pisaljka se umače u tintarnicu. Pisanje se vježbalo na drvenim pločicama prekrivenim voskom sa metalnom pisaljkom.

Svjetiljke su bile keramičke i punile su se maslinovim uljem u kojeg su stavljali zrnca soli da se ne dimi, a ponekad i eterična ulja da zamiriši.

Ponovili smo koji su gradovi po postanku rimski: SISCIA-Sisak, CIBALAE-Vinkovci, MURSE- Osijek, POLE-Pula, SCARDONE- Skradin, PARENTIUM –Poreč.

Rimljani su naprosto ludovali za mirisima. Osim uljepšavanja koristili su mirise u raznim prigodama-gozbama, paradma, sportskim aktivnostima do sprovoda. U amfiteatrima se iz fontana raspršivao miris pa su prikriveni neugodni mirisi životinja, ali se stvarala i posebna atmosfera.

Uživali su i u jelima. Tako su jeli ležećki.

Ova terenska nastava je ujedno oproštajna četvrtaša i učiteljica. Iako pomalo nostalgični zbog skorog rastanka, lijepo smo se proveli, naučili puno, ponovili o Hrvatskoj prije Hrvata te starim rimskim gradovima na području Hrvatske. Na kraju smo zaključili da je možda baš u nama ponosnim Zagrepčanima koja kapljica mogućih predaka starih Rimljana.

SUUM CUQUE PLACEI

SVAKOME SE SVIĐA NJEGOVO