Terenska nastava sedmih razreda-Ozalj, Dubovac i Karlovac

Autor: Željka Martan Buhin, 27. 10. 2014.

U petak, 24. listopada učenici sedmih razreda bili su na terenskoj nastavi u Karlovcu i Ozlju. Posjetili su Stari grad, simbol Ozlja u kojem se smjestio zavičajni muzej s bogatom zbirkom. Zatim su posjetili HE Munjara, a potom obišli grad Karlovac, Gradski muzej u Karlovcu i stari grad Dubovac.

U petak, 24.listopada učenici sedmih razreda išli su na jednodnevnu terensku nastavu u Karlovac , Ozalj i Dubovac , u pratnji svojih razrednica. Kenuli smo u osam ujutro , a vožnja je trajala kratko; oko pola sata . Prvo smo posjetili Stari grad Ozalj. Razgledali smo cijeli dvorac i saznali puno o njemu i njegovoj prošlosti. Naučili smo kako je ulaznu kulu dao podignuti Juraj IV. Zrinski 1599 .godine te kako su mnogobrojne dragocjenosti raznesene nakon smaknuća Petra Zrinskoga. U muzeju se, među ostalima, nalaze i zbirke hladnog i vatrenog oružja, crkveno-vjerskih izložaka, kao i djela poznate slikarice Slave Raškaj, rodom iz Ozlja.

Nakon toga,uputili smo se prema hidroelektrani Munjara na rijeci Kupi. O njoj smo kratko saslušali da je u pogonu od 1908. godine pa je tada i zasjala javna električna rasvjeta te da je Karlovac bio drugi grad u Hrvatskoj po uvođenju elektrike.

Zatim smo krenuli prema Starom gradu Dubovcu.Obišli smo dvorac i saznali kako je ime dobio po hrastovoj šumi koja ga je okruživala, te da su za Dubovac najviše su pridonijeli Frankopani dok su oni bili vlasnici Dubovca, dvorac je poprimio današnji izgled. Osim Frankopana Dubovcem su vladali i Zrinski.Sa vidikovca koji se nalazi na katu tog predivnog dvorca mogli smo vidjeti cijeli grad. Podno Dubovca nalazi se Nacionalno svetište sv. Josipa koje su hrvatski biskupi proglasili Nacionalnim svetištem svetog Josipa Crkve u Hrvatskoj.

Posjetili smo i gradski muzej koji se nalazi u srcu grada Karlovca. Muzej se sastoji od 6 zbirka: Arheološka zbirka, Povijesna zbirka, Kulturno-povijesna zbirka, Etnološka zbirka i Galerijska zbirka. Mnogo smo toga naučili o Karlovcu, njegovoj kulturi i prošlosti.

Naša je terenska nastava završila odlaskom u McDonald's. Tamo smo se svi okrijepili i krenuli kući. Većina je bila umorna pa su neki čak i spavali. Na izletu je bilo zabavno i poučno, unatoč tome što je kiša neprestano padala.

Učenici 7. razreda