Predavanje o Sunčevom sustavu u 1.a

Autor: Helena Hrženjak, 7. 5. 2015.

U utorak, 5.svibnja 2015., učenici 1.a ugostili su mamu naše učenice Tine Meić, profesoricu fizike Sanju Hmura Meić. Kada smo razgovarali o planeti Zemlji te ju smjetili u dio prostranstva svemira, Sunčev sustav, Tina je s oduševljenjem rekla kako njezina mama puno zna o nebeskim tijelima te smo odlučili pozvati cijenjenu gospođu u naš razred kako bismo proširili naša znanja o Sunčevom sustavu.

Kroz putovanje svemirom i Sunčevim sustavom  gospođa nas je vodila putem prezentacije. Interaktivnim predavanjem dozanali smo puno o nebeskim tijelima, astronautima, prvim životinjama, ljudima u svemiru. Vidjeli smo kako je izgledao prvi teleskop kojega je izumio Isac Newton. Današnji  svemirski teleskop Hubble se nalazi u orbiti oko Zemlje i snima fotografije svemirskih tijela i pojava, koje šalje znanstvenicima na Zemlji.

Bilo je zanimljivo slušati kako izgleda život astronaut u svemiru, u svemirskoj postaji. Iznenadili smo se kada smo čuli da put do Mjeseca u jednom smjeru traje 3 dana. Zanimljivo je da su kornjače živa bića koje su najduže boravile u svemiru, čak 90 dana. Bilo je fascinantno čuti da postoji tri vrste zvijezda. Crvene su najhladnije, žute su toplije, a najtoplije su plavo bijele zvijezde. Vidjeli smo da u svemiru postoje druge brojne zvijezde veće ili manje od Sunca. Zvijezda plavi div, divovska je zvijezda nekoliko puta veća od Sunca. Sunce je najveća zvijezda u našem sustavu  i okružena je planetima.

Tinina mama imenovala je prve ljude na Mjesecu ali i prvu ženu. Čuli smo o velikom prasku i teoriju o nastanku svemira, o oblacima dima i prašine koji kada su se slegli nastale su galaksije. U jednoj od galaksija smo se smjestili i mi s našom galaksijom Mliječni put, Kumova slama ili Rimska cesta. Noću je na nebu vidimo kao svijetli trag. Galileo Galilei je teleskopom ustanovio da je taj trag sastavljen od velikog broja zvijezda.

Kroz cijelo predavanje nas je mučila i zanimala crna rupa. Što je crna rupa, ima li nešto u njoj, gdje se nalazi, što ona znači…

Pred kraj predavanja Tinina mama pokazala nam je kratki film o kretanju planeta Sunčevog sustava oko Sunca. Ljubazna profesorica, gđa. Hmura Meić bila je oduševljena našim zanimanjem i znanjem te je obećala da će doći još jednom s novom temom crna rupa i filmom o planetama koje je snimila sa svojim učenicima na slobodnoj aktivnosti astronomija.

Toliko nam se dopalo sve što smo čuli da smo na kraju svi odlučili biti astronauti!

Puno hvala dragoj profesorici i Tininoj mami gospođi Sanji Hmura Meić na zanimljivom predavanju, pripremljenim listićima, igri te magnetićima planeta Sunčevog sustava!

Učenici 1.a s učiteljicom Jasminkom Pizzitola