Koncert povodom Dana Europe

Autor: Helena Hrženjak, 8. 5. 2015.

Učenici naše škole, ujedno i učenici Osnovne glazbene škole Zlatka Grgoševića u Sesvetama, u suradnji s našom profesoricom glazbene kulture Ane Ostojić, organizirali su u četvrtak, 7. svibnja 2015. u 18 sati u učionici glazbene kulture, prigodni koncert Učenici profesorima, uoči Dana Europe koji se obilježava 9. svibnja.

Dan Europe obilježava početak danas već polustoljetnog integracijskog procesa u zapadnoj Europi, tijekom kojeg je stvorena Europska unija u svom današnjem obliku. Tog je datuma 1950. godine objavljena poznata Schumanova deklaracija, koja se smatra prvim političkim dokumentom na temelju kojeg je započelo postupno povezivanje zapadnoeuropskih zemalja u geografski sve veću, a ekonomski, politički i kulturno sve povezaniju cjelinu.

Republika Hrvatska postala je 1. srpnja 2013. godine punopravna 28. članica Europske unije i na to smo ponosni. Nemjerljivi su doprinosi hrvatske kulturne baštine u europskoj kulturi, stoga smo ovim koncertom odlučili pokazati kako mi, mladi građani Europske unije, njegujemo sva glazbena postignuća najpoznatiji europskih skladatelja.

Podsjećamo i na himnu Europske unije koja je preuzeta iz završnog stavka „Devete simfonije“ skladatelja Ludwiga van Beethovena, koji je 1823. godine uglazbio „Odu radosti“. To je djelo 1785. godine napisao njemački književnik Friedrich Schiller, čiji je cilj bio slavljenje ideala bratstva i ujedinjenosti čovječanstva.

Godine 1985. Oda radosti prihvaćena i kao službena himna Europske unije.

Predivni susret započeo je  dječji zbor Vrapčići. Mladi pjevači, vrapčići rado pohađaju glazbenu radionicu u školi, voditeljica je profesorica glazbene kulture profesorica Ana Ostojić. Vrapčići su pjevali skladbe: Dobar dan, Un poquito cantas, Kroz nas se može promijeniti svijet.

Zatim su slijedile instrumentalne izvedbe učenica i učenika: Lucija Rezo, Zrinka Klišanin, Magdalena Škoda, Bruna Radišić, Vanesa Bočkor, Josipa Lekšić, Nika Karamatić, Toni Riss, Dea Godec, Lea Videc, Kristina Knezović, Ivan Juraj Čehulić i Lovro Kovačić. Izvođačima se pridružio i naš bivši učenik Dario Brčina. Koncert je vodila učenica 8. a razreda Mihaela Žeger.

Ravnateljica Marina Sabolović čestitala je izvođačima na odličnim izvedbama te pozvala roditelje, učenike i sve goste na ugodno druženje.