Dječji tjedan

Autor: Helena Hrženjak, 27. 9. 2015.

Pod motom „Ljubav djeci prije svega“ Savez društava Naša Djeca već više od trideset godina prvi puni tjedan u listopadu organizira Dječji tjedan. Nizom akcija i aktivnosti za djecu i s djecom nastoji se skrenuti pozornost najšire društvene javnosti na položaj djece u društvu. Dječji tjedan započinje „Međunarodnim danom djeteta“ u ponedjeljak, 5. listopada i traje do nedjelje, 11. listopada 2015. godine.

1. razred:

Tema: Prijateljstvo

Aktivnosti: - igre upoznavanja

-predstavljanje razreda pjesmom

-druženje u Gradu mladih

-društvene igre u razredu

-zaboravljene igre u prirodi

2. razred:

Tema: Igra - stare i zaboravljene igre, igre djece iz drugih zemalja, igre djece izbjeglica iz zemalja zahvaćenih ratom

Aktivnosti: -izrada tematskih plakata

-likovne, glazbene, likovne radionice - izrada igara, pjevanje dječjih pjesama iz drugih zemalja, pisanje pjesama ili priča o djeci i igri

- igranje starih igara na satu TZK-a - Stare košare, Lanca  probijanca, Care govedare, Olimpijada, Školica, Gumi-gumi...

- na satu RZ-a razgovaramo o djeci izbjeglicama te o razlozima zašto djeca i njihovi roditelji kreću na opasan put u Europu,igraju igre koje se igraju u zemljama zahvaćene ratom

3. razred:

Tema: Sva su djeca jednaka.

Aktivnosti: -pisanje poruka s pravima djece odraslima

- podjela poruka roditeljima ispred škole

- dizajn: karta svijeta; slikanje: otisak dlanova

- rasprava: prava djece u Hrvatskoj i prava djece u Africi (veza: projekt Škole za Afriku)