Drugaši i Mjesec knjige

Autor: Helena Hrženjak, 29. 10. 2015.

Drugi razredi ostvarili su dvije zabavne aktivnosti vezane uz Mjesec knjige. Kako nam je i tema planiranog projekta vezana uz čitanje, osim svakodnevnog izlaganja čitanju, proširili smo naš rad i na izvanučioničku nastavu u Knjižnici Sesvete. Tako smo imali Radionicu svjetlosti koju je vodila knjižničarka Dijana Petrak te Radionicu čitanja koju su vodile dr. med. Ana Puljak i mr. Marija Škes iz Zavoda za javno zdravstvo.

Na Radionici svjetlosti smo razgovarali o umjetnoj i prirodnoj svjetlosti. Nabrajali smo izvore istih. Govorili smo o Suncu i Mjesecu kao izvorima svjetlosti, zvijezdama, planetima, o prirodnim pojavama koje su svjetlost, dugi, munjama, o umjetnim izvorima svjetlosti oko nas, semaforima, žaruljama, reflektorima, lampama, javnoj rasvjeti, žmigavcima… Naglasak radionice bio je na pokusima. Izvodili smo pokuse u kojima smo osvjestili optičku iluziju, zrcaljenje napisanih riječi, gledali uz pomoć dalekozora. Spomenuli smo i tehnologiju, teleskope i satelite koji nam pomažu vidjeti udaljene objekte.

Oduševili smo tetu knjižničarku znanjem o električnoj energiji te o znanstveniku Nikoli Tesli.

Na kraju nam je draga knjižničarka pročitala slikovnicu "Svjetlana Junakovića, Nikola Tesla, snovi koji su nam donijeli struju". Slikovnica je na primjeren način opisala život Nikole Tesle od najnježnije dobi do vremena svjetskog znanstvenika.

Na drugoj radionici Radionici čitanja, koje su vodile djelatnice Zavoda za javno zdravstvo Marija Škes i Ana Puljak, razgovarali smo o važnosti čitanja, igrali se te čitali priče.

Djeca su na početku radionice izvlačili papiriće s napisanim vrijednostima koje promiču čitanje. Svatko je pročitao jednu misao o čitanju te smo prokomentirali što znači. Tako smo naučili da čitanjem izgrađujemo bolje međuljudske odnose, da nam se povećava sposobnost slušanja, da razvijamo  pamćenje, mišljenje, pažnju, bogatimo rječnik. Čitanje nas potiče na istraživanje, uvodi nas u svijet umjetnosti i znanosti, pomaže nam u rješavanju svojih problema kroz tuđa iskustva. Povećavamo naše samopouzdanje i vjeru u sebe. Nadasve nas obogaćuje i čini nam život potpunijim i bogatijim.

Na kraju smo pročitali nekoliko priča o svakodnevnim situacijama djece te smo analizirali, uočavali etičke osobine likova, tražili sličnosti s našim iskustvima i izvlačili poučne misli.

Proveli smo interesantne trenutke na obje radionice. Jako smo se lijepo proveli te puno naučili.

Zahvaljujemo se knjižničarki iz Gradske knjižnice Sesvete, Dijani Petrak te dr. med. Ani Puljak i Mg.Mariji Škes na uloženu trudu  i vremenu koje su poklonile učenicima drugih razreda!

Učiteljica Jasminka Pizzitola