Projekti u suradnji s Ambidekster klubom

Autor: Helena Hrženjak, 23. 11. 2015.

Predstavljamo dva projekta koji se ostvaruju u suradnji naše škole i Ambidekster kluba. Projekti o kojima možete u nastavku pročitati više su „KIM – kultura izgradnje mira i promicanja nenasilnog ponašanja u djece i mladih“ „Klikni za sigurnost – projekt usmjeren prevenciji nasilja nad djecom“

Projekt „KIM“ usmjeren je na prevenciju i suzbijanje nasilja među djecom i mladima putem aktivnosti temeljenih na principima međuvršnjačke pomoći te umrežavanja ključnih dionika u lokalnoj zajednici. Kroz projektne aktivnosti se potiče aktivno građanstvo mladih te njihovo sudjelovanje u promjenama unutar lokalne zajednice kako bi se pridonijelo podizanju svijesti javnosti o rastućem problemu nasilja među djecom i mladima kao i poticaju da djeca i mladi aktivno participiraju i zalažu se za poštivanje ljudskih prava i uvažavanje različitosti.
Projekt „KIM“ namijenjen je prije svega populaciji djece i mladih adolescentne dobi i njihovim roditeljima te nastavnicima uz sudjelovanje mladih volontera-aktivista kao i učitelja i stručnjaka iz lokalne zajednice pri čemu su korisnici aktivni sudionici cjelokupnog procesa izvođenja projekta: od procjene stanja u lokalnoj zajednici preko planiranja, kreiranja i izvođenja aktivnosti projekta do evaluacije učinkovitosti projektnih aktivnosti.

Aktivnosti projekta:
1.    Opća prevencija – izvođenje programa radionica u suradničkim i partnerskim školama "Pozitivna spika-manje nasilnika!"
2.    Selektivna prevencija – izvođenje programa radionica "I ja mogu drugačije" – radionice za učenike viših razreda osnovne škole u riziku od razvoja nasilničkih obrazaca ponašanja
3.    Senzibilizacija i informiranje roditelja i lokalne zajednice o problemima međuvršnjačkog nasilja putem roditeljskih sastanaka i prezentacija na roditeljskim vijećima u suradničkim i partnerskim školama
4.    Medijska kampanja „Tolerancija – peta strana svijeta“ – nastavak provođenja kampanje započete tijekom provođenja projekta u 2014./2015. godini promocijom spota „STOP nasilju“ autora Hrvoja Huga Kranjčeca (vršnjaka-aktivista) koji nastao u suradnji sa glazbenicom Mirelom Priselac Remi; spot se može pogledati na sljedećem linku: https://www.youtube.com/watch?v=WpVvZPZeDew

Projekt se provodi uz financijsku potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Projektom "Klikni za sigurnost" pridonosi se zaštiti djece i mladih od različitih oblika nasilja. Slijedom participacije korisnika (djece, mladih, roditelja, stručnjaka u sustavu socijalne skrbi) i umrežavanjem dionika omogućeno je pospješivanje preventivnog sustava u "zajednicama koje brinu". U intervencijskom smislu ovaj projekt je sveobuhvatan te uključuje preventivni i tretmanski aspekt djelovanja kojim se pridonosi stvaranju sigurnijeg okružja za odrastanje djece i mladih te se posebice nastoji pridonijeti zaštiti djece i mladih koji su doživjeli neki oblik nasilja. U aktivnosti projekta planirano je uključivanje djece i mladih u dobi od 12 do 18 godina.

U sklopu projekta provode se sljedeće aktivnosti:
1. Opća prevencija – izvođenje radionica "Budi najjača karika u lancu nenasilja"
2. Selektivna i indicirana prevencija – grupni rad s djecom i mladima, grupni rad s roditeljima
3. Tretmanske intervencije – individualni  rad s djecom, mladima i roditeljima, obiteljsko savjetovanje, krizne intervencije za djecu i mlade adolescentne dobi – obiteljski pristup
4. Medijska kampanja „Klikni za nenasilje“ usklađena s  ciljevima  nacionalne kampanje „Dislajkam mržnju“ u koju će se uključiti mladi vršnjaci-aktivisti.

Podrška za djecu i mlade koji su imali iskustvo kao žrtve nasilja  i njihove roditelje

Moguće je postaviti pitanje slanjem maila na adresu: spirit@ambidekster.hr.

Projekt se provodi u gradu Zagrebu te u Ličko-Senjskoj županiji.
Planirane aktivnosti provode se uz financijsku potporu Ministarstva socijalne politike i mladih.

Više o aktivnostima Ambidekster kluba saznajte na Facebooku: https://www.facebook.com/ambidekster.klub te na mrežnoj stranici Ambidekster kluba www.ambidekster.hr.