Najljepše je školsko doba

Autor: Helena Hrženjak, 26. 11. 2015.

U utorak, 24. studenoga 2015., posjetio nas je gospodin Nevenko Ivančan, bivši učenik naše škole  i tata našeg učenika Filipa.

Prije 36 godina gospodin Ivančan bio je učenik sada umirovljene učiteljice Đurđe Baković. Sjetio se prvoga dana škole, trenutaka nesigurnosti i ohrabrivanja učiteljice. Ubrzo je stekao puno prijateljstava koja i danas traju kroz kumstva i daljnja druženja. Uvijek bi se sastajali na mostiću ispred škole dok bi čekali početak nastave te se zabavljali bacajući kamenčiće u potok. Ubrzo bi domar izašao vičući: “Zatrpat će te potok!” Sa žutom maramom za upozorenje vozačima na đaka u prometu te ključićem oko vrata tekli su prvoškolski dani. Ispričao je o kutama koje su nosili svi kako se ne zaprljali. Za  razliku od nas preobuvali su se u velikom predvorju škole.  Higijeničar  je pregledavao urednost učenika, jesu li se učenici umili, počešljali, obukli čistu odjeću, odrezali nokte, oprali dobro ruke i nokte te nečistoću ispod noktiju.

Doznali smo za Pucka, lika iz udžbenika Prirode i društva. Preko Pucka su učili kakvi ne bi trebali biti đaci. Učili su francuski jezik od prvog razreda, a u 4. razredu su mogli izabrati izborni engleski jezik.

Na kraju su Filip i striček Nevenko pročitali dvije lijepe pjesmice o školi.

Vrijeme je proletjelo brzo. Uživali smo u šaljivom načinu pripovijedanja gospodina Nevenka. Najviše su nam se dopale vragolije koje su izvodili kao djeca. Bilo je zanimljivo vidjeti stare fotografije, pohvalnice, diplome, učeničku knjižicu. Zaključili smo da nitko ne želi biti Pucko te da unatoč sličnostima, ali i razlikama u školovanju nekad i sada jedno je isto, a to je da je lijepo imati toliko prijatelja na jednom mjestu te ih i zadržati tijekom života.

Ne kaže se uzalud  "Najljepše je  školsko doba!"

Zahvaljujemo gospodinu Nevenku Ivančanu na gostovanju, te Filipu na lijepom čitanju i suradnji s tatom!

Radujemo se sljedećem dogovorenom susretu s gospodinom Ivančanom kada će predstaviti svoje zanimanje!

Učenici i učiteljica 2.a