Poludnevni izlet drugih razreda u Mariju Bistricu

Autor: Helena Hrženjak, 13. 5. 2016.

U srijedu, 11. svibnja 2016., drugi razredi uputili su se na izlet u Mariju Bistricu. Zajedno sa svojim učiteljicama, pomoćnicima u nastavi i dvoje roditelja u pratnji krenuli smo tog polublačnog dana na naše odredište. Htjeli smo upoznati živopisno mjesto brežuljkastog zavičaja, vidjeti jedno od najpoznatijih marijanskih svetišta u Hrvatskoj, uživo promatrati čudesni kip Majke Božje Bistričke, proći križni put, a najviše smo se veselili medičarskoj radionici.

Za vrijeme vožnje autobusom uočili smo osobitosti brežuljkastog zavičaja. Vidjeli smo vinograde, doline, brežuljke, voćnjake, polja, domaće životinje, pokoju vjevericu…

U Mariji Bistrici toplu dobrodošlicu poželjelo nam je sunce. U bazilici Majke Božje Bistričke svećenik nas je upoznao s poviješću i osobitostima bazilike i svetišta. Prohodali smo križni put, a da se nismo niti zapuhali. Fotografirali smo se na vrhu brda na 12. postaji križnog puta od kuda puca prekrasni panoramski pogled na Mariju Bistricu. Nakon pregleda i kupovine suvenira u živopisnim suvenirnicama, od kojih neke izgledaju kao iz bajke Ivica i Marica, uputili smo se na radionicu.

Na radionici nam je striček medičar ispričao o starim zanatima, licitarstvu, medičarstvu, lončarstvu. Doznali smo tehniku izrade licitarskih srca te način ukrašavanja. Upoznali smo i način nastajanja svijeća, voštanih i parafinskih. Vidjeli smo razne ukrašene predmete licitarskim načinom kao i drvene igračke, svijeće, pčelinje saće, vosak, prafin, modlice za razne oblike licitara, kalupe za svijeće, medeno vino, medenjake….

Na kraju smo izradili svoja licitarska srca. Uz svoje, dobili smo još jedno na poklon.

Prepuni dojmova vratili smo se u naše oblačne ali lijepe i drage nam Sesvete.

učiteljica J. Pizzitola