Fašnik u našoj školi

Autor: Željka Martan Buhin, 2. 3. 2017.

Učenici 1.d i 1.e razreda fašnički utorak proveli su pod maskama. Pisanje slova te zbrajanje i oduzimanje bilo je lakše i zanimljivije u kostimima vještica, vila, super junaka... Fašnik ne bi bio potpun bez druženja i zabave. Učenici su zaplesali na najdraže pjesmice i zasladili se ukusnim slatkišima i krafnama.

Učenici POOS-a i 4. b razred također su maskiranjem obilježili ovaj razigrani dan. Učenici POOS-a likovnim su radovima na fašničku temu uredili pano svoje učionice, a učenik Roko Šarić iz 4. b  opisao nam je kako se taj dan obilježavao u doba djetinjstva njegove bake.

Maškare u mom kraju

Svatko bi nekada htio biti netko drugi. Ljudi su izmislili i dan za to. Zove se Maškare, tada se obučemo u kostime kakve želimo.

Prije dosta godina, kada je moja baka bila mala, maškare su bile drugačije. Tada su maske bile od papira. Tada su napravili životinju koja se zvala Gumila. Izgledala je kao deva. To je bila plahta ispod koje su bila dva čovjeka, naprijed je imala dugačak vrat i što smješniju glavu. Imala je dugačak rep napravljen od kudelje. Ispred Gumile bio je čovjek koji je s kuhačom lupao o lonac. On je na licu imao crne šare i bio je lijepo odjeven. On je lupao tako da mještani znaju da dolaze. Iza njih je hodala žena koja je nosila veliku košaru. Ta košara bi služila da u nju stavljaju novac i slatkiše. I tada su postojali karnevali kao i danas. Na dan Fašnika jelo se kiselo zelje s rebarcima i hajdinom kašom. Kao i danas pekle su se krafne. Sada više nema Gumile. Naslijedili su je neki drugi likovi: Batmani, Supermani, Darthwaderi. Ja volim ići u Samobor na Fašnik. Jer tamo ima puno predstava, ljudi i zabave. Moj najdraži kostim je kostim astronauta. On je napravljen od plahte koja je sašivena u odijelo. Kaciga mi je bila od bicikla. Ruksak smo napravili mama i ja od kartonske kutije i folije. I nalijepili NASA-in znak.

Maškare su baš lijep i veseo dan zato što možemo biti netko drugi barem na taj dan.