Deklaracija o položaju i nazivu hrvatskoga jezika u našoj školskoj knjižnici

Autor: Željka Martan Buhin, 28. 3. 2017.

Odlukom Hrvatskog sabora iz 1997. Dani hrvatskoga jezika obilježavaju se svake godine od 11. do 17. ožujka već dvadeset godina. Cijeli tjedan u našoj su školskoj knjižnici bila različita događanja. Mladi knjižničari postavili su u čitaonicu prigodnu izložbu posvećenu Deklaraciji pod naslovom Hrvatski jezik voli se znanjem.

Knjižničarka Jadranka Jelinić održala je u suradnji s profesorima hrvatskoga jezika u sedmim i osmim razredima sat medijske kulture posvećen pedesetoj godišnjici znamenite Deklaracije koja je i nagovijestila Hrvatsko proljeće. Bio je to prvi javni otpor hrvatskih intelektualaca poslijeratnom sustavnom uništavanju hrvatskoga jezika. Učenici su pogledali i kratki film o Deklaraciji, a knjižničarka ih je provela kroz ovu prigodnu izložbu. Zatim smo pogledali dokumentarni film o kajkavskom govoru u okolici Trakošćana Kum ide Bednjo? u kojem su učenici osjetili ljepotu, ritmičnost i melodioznost izvornoga kajkavskog dijalekta.