Hrvatska narodna bajka u četvrtom razredu

Autor: Željka Martan Buhin, 19. 10. 2017.

U utorak, 17. listopada 2017., učenici 4.a razreda ugostili su zanimljivu gošću. Posjetila nas je školska knjižničarka Jadranka Jelinić Blagec. Knjižničarka nam je pripremila zanimljivu pripovijedaonicu  na temu hrvatske narodne bajke. Tako smo upoznali bajku Jež, kraljev zet.

Draga gošća čula je da smo oduševljeni Ivanom Brlić Mažuranić i Pričama iz davnine. Time inspirirana pripremila nam je još jednu hrvatsku bajku no onu kojoj ne znamo pravog pisca, tj.narodnu bajku ili bajku nastalu u narodu.

Na početku smo ponovili koji su elementi bajke te što je bajkovito u Šumi Striborovoj i Regoču, Ivane Brlić Mažuranić. Spomenuli smo i još neke bajke koje su ostavile jak utisak na nas.

Bili smo vrlo zainteresirani naročito kada smo vidjeli da je jedan od glavnih pripovijedača bajke lutak ježa s velikom čupavom frizurom od borovih iglica. Ježić nas je vodio kroz bajku uz pomoć pripovjedačice knjižničarke koja nas je uključivala interaktivno u priču. Uživali smo u razvijanju radnje koju nam je dodatno obogatila i prezentacija s mjestima radnje i likovima. Tako smo imali potpun doživljaj.

Mogli smo oživjeti u mašti sve što smo čuli. Dobili smo inspiraciju i sami postati bajkopisci.

Zahvaljujemo se dragoj školskoj knjižničarki Jadranki Jelinić Blagec na bajkovitim trenutcima!

učiteljica Jasminka Pizzitola