Kreativna radionica u Gradskoj knjižnici Sesvete

Autor: Željka Martan Buhin, 30. 10. 2017.

U utorak, 24. listopada učenici 4. a posjetili su Knjižnicu Sesvete. U Mjesecu hrvatske knjige u Knjižnici Sesvete pripremili su izložbu nastalu u radu učenika Gimnazije Sesvete te brojne radionice. Odazvali smo se pozivu na kreativnu radionicu pod nazivom Faust Vrančić - Znanje i mašta koju je vodila knjižničarka Tatjana Rozalija Ovčar.

Nakon razgleda zanimljive izložbe gdje smo vidjeli o životu i radu velikog izumitelja, jezikoslovca, inženjera, svećenika i jednog od najpoznatijih Hrvata Fausta Vrančića imali smo zanimljivu radionicu. Dobili smo kartice s izumima Fausta Vrančića. Zadatak je bio ispričati ukratko o izumu. Potom smo trebali promisliti što bismo s tim izumom danas te gdje bi se isti izum još mogao iskoristiti. Tako smo logički promišljali, ali i probudili vlastitu kreativnost i inovativnost.

Upoznali smo Faustovu žičaru, padobran, brod koji plovi uzvodno bez motora, mlin za cijeđenje maslina, male odvodne kanale za preusmjeravanje vodenih tokova, viseći prenosivi brod, dvobrodni mlin, zaprežna kola, stroj za mlaćenje žitai brojne druge. Bojni izumi imali su svrhu olakšati ljudima rad primjenom rada teglećih životinja. Dojmljivo je koliko je u radu strojeva koristio obnovljive energije, energije vjetra, vodenih tokova, mora. Na improviziranim umanjenim modelima uz pomoć kolotura i špage, koje je pripremila knjižničarka,  mogli smo vidjeti kako su u stvarnosti isti izumi i radili. Bili smo vrlo maštoviti u prenamjeni istih izuma.

U drugom dijelu radionice listali smo brojne raznovrsne rječnike i enciklopedije. Trebali smo po skupinama uočiti što je slično pojedimim rječnicima te enciklopedijama i koje su razlike između rječnika i enciklopedija.

Vrijeme je prebrzo prošlo u zanimljivo osmišljenoj radionici.

Zahvaljujemo dragoj knjižničarki Tatjani Rozaliji Ovčar iz Gradske knjižnice Sesvete na maštovitoj i poticajnoj radionici!