IV. konferenciji školske medijacije Foruma za slobodu odgoja

Autor: Željka Martan Buhin, 12. 3. 2018.

I ove godine OŠ Luka odazvala se pozivu Foruma za slobodu odgoja i sudjelovala  je na IV. konferenciji medijacije.  U našoj školi medijacija se provodi već deset godina u sklopu izvannastavne aktivnosti Mali medijatori koju vode učiteljice Vlatka i Natalija.

Tema ove konferencije bila je Sretna škola i medijacija u kontekstu građanskog odgoja i obrazovanja.

Prof dr. sc. Željka Kamenov, redovita profesorica Odsjeka za psihologiju FF Sveučilišta u Zagrebu održala je predavanje na temu: Što su atribucije i zašto su nam važne u odnosu s drugima?  Maria Carme Boque Torremorell, phD, profesorica i istraživačica sa Sveučilišta Ramon Llull iz Barcelone prikazala nam je  svoje viđenje života u miru u obitelji, školi i svijetu, koje su bitne razlike između održavanja mira i izgradnje mira te kako stremiti ovom posljednjem u svim aspektima života.

Dr. Radmila Rangelov – Jusović iz Centra za obrazovne inicijative Bosne i Hercegovine podsjetila nas je na važnu ulogu učitelja u stvaranju sretne škole i sretnijeg društva.

U poslijepodnevnom dijelu  konferencije učitelji i odgojitelji su primjerima dobre prakse predstavili kako se medijacija provodi u njihovim ustanovama. Učiteljica Natalija Damjanović predstavila je rad Malih medijatora i medijatora volontera OŠ Luka. Govorila je o suradnji Medijatora i vrtića te sudjelovanju u projektu GOLuka, kao i projektu Afrički trbuščići. Također je dala izjavu za emisiju „Izvan okvira“ prvog programa Hrvatskog radija koja je emitirana 6. ožujka u 10:00 sati.

Natalija Damjanović