GOST U 4. E RAZREDU- USKRSNI OBIČAJI

Autor: Željka Martan Buhin, 28. 3. 2018.

U 4. e razredu održan je veoma zanimljiv susret. Posjetio nas je Tinov djed, nama poznat i dragi gost,  gospodin Stjepan Skočak. S puno dobre volje, strpljenja i ljubavi pričao je o uskrsnim običajima prigorskih i zagorskih krajeva.

Saznali smo da se kod nas na Cvjetnicu u crkvu nosila grančica drijenka i cvijeće umjesto maslinove grančice. Naše prabake su blagoslovljenu grančicu zataknule ispod strehe kako bi kuću čuvala od groma.

Na Veliki petak, dan Isusove smrti, zvona više nisu zvonila. Umjesto njih u crkvama su bile drvene naprave - „škrebetaljke“; jednu takvu nam je i pokazao. Toga je dana Isus položen u grob koji su čuvali ministranti.

Velika  subota je dan molitve i tišine. Kada padne noć, za vrijeme  večernje mise, vjernici prisustvuju blagoslovu ognja. U crkvi palimo svijeće. Nekada su ljudi u crkvu nosili bukovu gubu koju bi zapalili na blagoslovljenom ognju. Gubu su navezali na žicu, putem su morali njome mahati kako se vatra ne bi ugasila. Bile su veoma dojmljive procesije vjernika koji su se noću vraćali  s večernje mise sa zapaljenim gubama.

Ljudi su davno prije živjeli siromašno. Djeca su se jako veselila Uskrsu jer bi tada dobivala novu odjeću i obuću, bilo bi kolača i mesa što inače nije moglo biti na jelovniku svakodnevno.

Na Uskrs se nosi na blagoslov jelo koje se zajednički jede za doručak. Ljuske blagoslovljenih pisanica se iz poštovanja nisu bacale, nego su se spaljivale.

U zanimljivim pričama vrijeme nam je brzo prošlo. Naši prijatelji, Lana A. i Lana K., Ema i Krsto odsvirali su i otpjevali za našeg gosta nekoliko pjesmica.

Naš nas je gost počastio lijepom pričom, licitarskim srcem  i čokoladom.

Od srca zahvaljujem našem Tinu i njegovom djedu koji je odvojio svoje vrijeme i poklonio ga nama. Njegova je priča tekla iz srca. Sigurna sam da je  doprla do naših  srca.  Zahvaljujem i našoj ravnateljici, Marini Sabolović koja je također prisustvovala ovom susretu.

Gospodinu Stjepanu želimo još puno sretnih i zdravih godina kako bi svoje živopisne priče mogao prenositi svima koji su radoznali.

Učenici 4. e i učiteljica Zdravka Hladki