Petaši u kazalištu

Autor: Željka Martan Buhin, 25. 10. 2018.

U srijedu, 24. listopada 2018. godine, učenici petih razreda u pratnji svojih razrednica, pomoćnica u nastavi te profesorica hrvatskog jezika posjetili su Zagrebačko kazalište mladih i pogledali predstavu Junaci Pavlove ulice.

Predstava Junaci Pavlove ulice u izvedbi ZKM-a, tj. Učilišta ZKM-a, nastala je po predlošku istoimenog romana Ferenca Molnára te u potpunosti preuzima ideju dječjeg svijeta u malom. Što se događa kad se za isti komadić zemlje bore dvije skupine dječaka koje kao i svako dijete imaju jednako pravo na igru? Kakve kvalitete krase nekoga koga ćemo nazivati junakom? Na ta i još brojna druga pitanja odgovor pokušavaju dati polaznici ZKM-ova Učilišta kao izvođači. Predstavom se tematiziraju problemi odrastanja u svakodnevici zbijenoj među visokim zgradama koje ne ostavljaju mnogo od sanjiva prostranstva potrebnog svakom djetetu, u kojem igri nikad ne bi došao kraj. Nevinost i naivnost dječjeg svijeta protkana je čvrstom hijerarhijom unutar koje su organizirani poput prave male vojske, u kojoj svaki član ima svoj čin i spram njega pripadajuće odgovornosti i zadatke. Naposljetku, njihov dječji svijet nadvladat će događaji izvan njihove kontrole i bit će prisiljeni ući u svijet odraslih kojem su tako dugo uspijevali odoljeti. I u kojem vrijede sasvim druga pravila od onih na koja su naviknuli.

Našim učenicima se jako svidjela predstava te su svoje oduševljenje pokazali svojim dugotrajnim i gromoglasnim pljeskom mladim glumcima.