Posjet Slavonskom Brodu

Autor: Željka Martan Buhin, 22. 11. 2018.

Povjesničari, geografi, čitači i glagoljaši u pratnji učiteljica Marine Rezo,  i Zrinke Ćavar te socijalne pedagoginje Mirjane Rišavi posjetili su u subotu 17. studenoga 2018. Slavonski Brod, središte Brodsko-posavske županije.

Ugodnom vožnjom vlakom stigli su do Grada na Savi gdje ih je dočekala vodičica te ih povela u razgledavanje znamenitosti prekrasnog baroknog grada.

Najprije su razgledali glavni gradski trg, fotografirali se pored kuće u kojoj je jedno vrijeme stanovala glasovita hrvatska književnica Ivana Brlić Mažuranić po kojoj je i sam trg dobio ime. Uz kratku šetnicu uz rijeku Savu posjetili su franjevački samostan i crkvu Presvetog Trojstva. Crkva i samostan su građeni prema vojničkim nacrtima poput tvrđave o čemu govore temelji debljine preko 3,5 m, a zidovi 2 m. Svojom dužinom od 38 m, širinom od 13,5 m i visinom od 13 m, brodska franjevačka crkva predstavlja najveću crkvu u Slavoniji. U blizini samostana nalazi se spomenik Prekinuto djetinjstvo, rad Petra Dolića i Petre Tončić Lipovščak, koje je podignuto za poginulu svu djecu tijekom Domovinskog rata.

Obilazak barokne, zvjezdolike Brodske tvrđave iz 18. st. najviše je oduševio učenike. Uspinjući se na bastione, zidine i opkope imali su priliku upoznati važnu utvrdu za obranu od Turaka koja se u ono vrijeme nalazila u sastavu Vojne krajine.

Nakon razgledavanja grada učenici su imali slobodnog vremena za okrjepu i druženje.

Povratak u Sesvete bio je u 20:30 sati.