Trenutak uspomene s banom Jelačićem u Novim dvorima

Autor: Željka Martan Buhin, 14. 10. 2019.

U sklopu izvanučioničke nastave u subotu, 12. listopada 2019. naši povjesničari, planinari i Mali geografi – istraživači posebnim Jelačić vlakom stigli su u Zaprešić te prisustvovali  manifestaciji Trenutak uspomene s banom u Novim dvorima. Kupnjom ulaznice za program svaki učenik dobio je i prigodni poklon koji je s radoznalošću otvaran još u vlaku.

Zašto  u Zaprešić, u Nove dvore?

Naime, ban Jelačić je 1851.g. kupio vlastelinstvo Novi dvori te dogradio i preuredio dvor i kapelicu sv. Josipa. Na tom mjestu sagrađena je i grobnica gdje je pokopan ban i uži članovi njegove obitelji. Manifestacija se održava prigodom obilježavanja 218 godina od rođenja jednog od najznačajnijeg hrvatskog bana koji je imao veliku ulogu u revolucionarnoj 1848.g.

Učenici su uživali u oživljavanju vremena u kojem je živio ban, prekrasnim krinolinama, grofovskim odorama i kočijama. Kostimirani sudionici i seljanka Marica vodili su nas kroz imanje s kratkim upoznavanjima sa stambenim i  gospodarskim zgradama, perivojima, voćnjacima, kapelicom te svakodnevnim načinom života tog vremena.

Sudjelovanjem u radionicama streličarstva, mačevanja i žongliranja te fotografiranje s banom Jelačićem i njegovom ženom Sofijom učenici su ponijeli sa sobom lijepe uspomene iz zaprešićkih Novih dvora.

Učenici su bili u pratnji ravnateljice Marine Sabolović te profesorica Silvije Štritof, Ane Klarić i Zrinke Ćavar.