Posjet izložbi „Snimio: Ivo Kirin“ u Muzeju Prigorja

Autor: Željka Martan Buhin, 13. 11. 2019.

Učenici 8. a zajedno s razrednicom Zrinkom Ćavar posjetili su 8. 11. 2019. izložbu fotografija Ive Kirina u Muzeju Prigorja.

Ivo Kirin je bio prvi sesvetski fotograf koji je svojom kamerom bilježio događanja u Sesvetama od kraja dvadesetih do sredine četrdesetih godina prošloga stoljeća.

Kao kroničar svog naselja objektivom je zabilježio prostor i vrijeme, ljude koje je zatekao na ulicama, obiteljska druženja, portrete, crkvene procesije, pučke zabave, važne događaje, građevine i pravu sliku prigorskog seljaka veselog, dobrodušnog i pomalo umornog od rada na zemlji. Zanimljivo je bilo prepoznati pojedine građevine, crkvu Svih Svetih i ulice koje i nakon osamdesetak godina izgledaju isto, s malim promjenama.

Iz fotografskog opusa Ive Kirina izdvojila bih razglednicu Sesveta iz 1944. godine na kojoj se nalazi crkva Svih Svetih, a ispod nje natpis Sesvete kraj ZagrebaFotiks - FOT(ograf)I(vo) K(irin)S(esvete).

Prof. Zrinka Ćavar