RADIONICA U 2. D RAZREDU - SVATKO BOŽIĆ NOSI U SRCU

Autor: Željka Martan Buhin, 21. 12. 2019.

U vrijeme radosti i veselja, 20. prosinca, našu božićnu čaroliju uljepšala je gospođa Gordana Hmelina, Bornina baka. Svojom iskrenom i toplom pričom dočarala nam je kako je ona, kao djevojčica, slavila Božić. Priču je započela lijepom mišlju: “Svatko Božić nosi u srcu!“

Nekada su i zime bile drugačije. Snježne, pune  dječje radosti  igre na snijegu. Božić je bio radni dan.

Nakit za bor izrađivali su sami. Svijećnjak se radio od repe. Borovi se nisu sjekli. Od odrezanih grana bor se gradio kod kuće.

Posebno je radostan bio Badnjak kada je djed unosio u kuću slamu i svjetlost- upaljenu svijeću.

Na božićno jutro umivalo se u vodi gdje je bila jabuka božićnica  kako bi bili lijepi, rumeni i zdravi kao jabuka... Na božićno jutro u kuću  je dolazio položajnik, susjed koji  je   morao sjediti mirno kako bi cijela godina bila mirna i dobra.

Nakon zanimljive priče izrađivali smo  lampione i okitili grančicu bora.

Hvala gospođi Gordani  Hmelina koja je s radošću s nama podijelila  svoja sjećanja.

Neka božićna radost i dobrota  budu  u našim srcima!

Učenici i učiteljica Z. Hladki