IZA MASKE LICE KRITI, NETKO DRUGI TADA BITI ...

Autor: Željka Martan Buhin, 25. 2. 2020.

U ponedjeljak, 24. veljače posjetila nas je gospođa Gordana Hmelina, Bornina baka. Pričala nam je priču o običajima za vrijeme fašnika (karnevala,  mesopusta, poklada...)

Svoju je priču započela  mudrom izrekom  koju su učenici protumačili na svoj način. „Spametni  noriju samo jedan dan, a  bedaki svaki dan.“

Maškare su nastale u davno doba. Zima je vrijeme bolesti. Ljudi su ih htjeli otjerati  pa su izmislili maškare. Spaljivanjem lutke, fašnika, mislili su da su se riješili svega lošega.

Ljudi se vole maskirati, biti netko drugi.

Nekada su se maske izrađivale kod kuće, od materijala koje su ljudi tada imali. Kod nas su bile  poznate povorke svadbi sa smiješnim parovima. Toga se dana jela posebna hrana: kiselo zelje, suho meso i krafne.

Osobito zanimljiva je bila priča o ljuljački. U bjelovarskom kraju, gdje je gospođa Hmelina živjela kao djevojčica, u dvorištu se izrađivala velika ljuljačka pa su mladi momci pozivali na ljuljanje djevojke koje su im se sviđale. Tako su se upoznali njezini baka i djed i oženili se.

Nakon zanimljivih priča izrađivali smo maske, a na kraju glumili u malom igrokazu.

Bilo je zabavno, zanimljivo i poučno.

Zahvaljujemo gospođi Gordani Hmelina koja se uvijek s radošću, strpljenjem i osmijehom na licu odazove našem pozivu i povede nas   pričom  u svoje djetinjstvo.

Učenici i učiteljica 2. d razreda