Orijentacijsko kretanje

Autor: Željka Martan Buhin, 16. 6. 2021.

U fotofinišu nastavne 2020./2021. u OŠ Luka Sesvete organizirano je posljednje ovogodišnje sportsko natjecanje. Učenici sedmih razreda sudjelovali su u nesvakidašnjem međurazrednom izazovu u obliku orijentacijskog kretanja. Tijekom 14. i 15. lipnja natjecanje se održalo na području sjevernog krila škole tj. na prostoru školske sportske dvorane i pripadajućim pomoćnim prostorijama.

Kako je provedeno natjecanje u orijentacijskom kretanju?

Svaki razredni odjel bio je podijeljen u četiri skupine od kojih je svaka imala tlocrt dvorane s označenim smjerom kretanja te listu na koju se trebala upisati oznaka koja je označavala točan odgovor na postavljeno pitanje.

O kakvim pitanjima je bilo riječ?

Pitanja postavljena na pojedinačnim listovima raspoređena su na različita mjesta u prostoru što je bilo i ucrtano na pripadajućem tlocrtu. Pitanja su bila temeljena na općim teorijskim kineziološkim znanjima kao što su: pravila sportskih igara, povijesni razvoj olimpizma, vježbe za razvoj motoričkih sposobnosti i mnoga druga.

Koja primjenjiva znanja u različitim životnim situacijama učenici stječu provedbom ovakve aktivnosti?

U osmišljavanju natjecanja, učitelji Tjelesne i zdravstvene kulture vodili su se holističkim pristupom i međupredmetnom povezanošću. Učenik kroz ovakav oblik aktivnosti razvija sposobnost kritičkog promišljanja, rješavanja problema, upravljanja svojim emocijama i ponašanjem, suradničkog odnosa i rada u timu koji je sastavljen od pojedinaca različitih sposobnosti, znanja i vještina te mnoge druge.

Uzimajući u obzir točnost rezultata kao presudan kriterij, a potom i brzinu provedbe aktivnosti, razredni odjeli su ostvarili sljedeće plasmane:

1. 7.b - 7 točnih odgovora (6 minuta i 30 sekundi)
  2. 7.a - 6 točnih odgovora (6 minuta i 36 sekundi)
  3. 7.c - 5 točnih odgovora (7 minuta i 13 sekundi)
  4. 7.d - 5 točnih odgovora (7 minuta i 42 sekunde)
  5. 7.e - 5 točnih odgovora (9 minuta i 21 sekunda)

Ideju, pripremu i provedbu svih segmenata natjecanja zajedničkim naporima i angažmanom odradili su učitelji Tjelesne i zdravstvene kulture Đina Brlečić i Lucas Šaravanja.

Zajednički, s ponosom možemo reći kako su učenici pokazali zavidnu razinu znanja, timskog rada i ustrajnosti. To su elementi ključni za uspjeh u raznim segmentima življenja pa čestitamo učenicima na sudjelovanju, trudu i postignutim rezultatima.