EUROPSKI TJEDAN MOBILNOSTI U 4.D RAZREDU

Autor: Gordana Grujić, 23. 9. 2021.

Edukacijom „Otvorena komunikacija s osobama s invaliditetom - Kako ti mogu pomoći?” u 4. D razredu   obilježen Europski tjedan mobilnosti 2021.

U utorak 21. rujna 2021. održana je senzibilizacijska edukativna radionica „Kako ti mogu pomoći?“ za učenike 4.d  razreda. Ove godine edukacije je uključena u obilježavanje Europskog tjedna mobilnosti i tematski vezana uz povećanje sigurnosti za osobe s invaliditetom, osobito osobe smanjene pokretljivosti ili slijepe ili slabovidne osobe kada koriste javni prijevoz. S ciljevima i zadacima ovog projekta upoznala nas je gospođa M. Škes, mag.educ.reh., koordinatorica programa i aktivnosti zdravih stilova života.

Edukativna radionica je sastavni dio prvog modula u okviru Anti-stigma programa „Prihvaćamo različitost“ Službe za javno zdravstvo Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" koji se provodi u osnovnim školama Grada Zagreba. Ciljevi navedenog programa su smanjenje stigmatizacije i predrasuda o djeci s teškoćama u razvoju kao i osoba s invaliditetom općenito te poticanje pružanja podrške od strane vršnjaka djeci s teškoćama u razvoju.

Učenici su upoznati s različitim vrstama teškoća u razvoju i invaliditeta, kao i poteškoćama u kretanju s kojima se susreću djeca s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom u svakodnevnom životu, koja pomagala koriste i mogućnostima prilagodbe u okolini (u razredu, školi, kod kuće, u prometu)  uz praktičnu primjenu pomagala koja koriste osobe s invaliditetom u obavljanju svakodnevnih aktivnosti.

Tijek radionice je bio vrlo dinamičan i zanimljiv. Učenici su naročito  aktivno sudjelovali u praktičnom dijelu radionice kada su mogli isprobati pomagala za osobe s invaliditetom (invalidska kolica, bijeli štap). Nakratko su mogli osjetiti kao je teško kada ne vidiš, ne možeš hodati … Naučili su kako prići osobi s invaliditetom, na koji način joj pomoći. Najvažnije od svega je biti prijatelj, pokazati razumijevanje i prihvaćanje.

Kod učenika je potaknuta empatija i želja za još ovakvih radionica koje su vrlo korisne. Učenici su pokazali da mnogo toga već znaju  i razumiju i da su njihova dječja srca spremna na pomoć i prihvaćanje drugačijih.

Zahvaljujemo gospođi M.Škes i nadamo se  novim, korisnim i zanimljivim  radionicama.

Učenici i učiteljica 4.d razreda