Sedmaši u Varaždinskoj županiji

Autor: Željka Martan Buhin, 25. 10. 2013.

U petak, 25. listopada, sedmaši naše škole su, u pratnji svojih razrednica, došli u goste Varaždinskoj županiji

Prvo su obišli Geološki spomenik prirode Gaveznica-Kameni vrh kod Lepoglave gdje su se upoznali s nalazištem poludragog kamena - ahata - i jedinim fosilnim vulkanom u Hrvatskoj. Vulkan je najaktivniji bio prije 22 milijuna godina, a tijekom vremena njegov čunj ispirala su razna mora koja su nastajala i nestajala u geološkoj prošlosti Zemlje. Lepoglavski ahati nastali su u šupljinama i pukotinama vulkanske stijene, a da bi se ahat stvorio, potrebne su tisuće godina taloženja slojeva minerala kvarca iz mineralnih otopina u šupljinama stijene. Nakon razgledavanja posjetili su župnu crkvu s bogato oslikanim zidovima i interijerom. Obišli su Lepoglavu, grad čipke i čipkarstva, upoznali se s tradicijom i prezentacijom izrade čipke te razgledali zbirku minerala i poludragog kamenja.

Put ih je dalje vodio prema Varaždinu gdje su razgledali jedinstveno groblje koje je izvanredan primjer parkovne arhitekture. Uslijedila je šetnja do Starog grada i slobodno vrijeme u pješačkoj zoni samog centra grada.

Priloženi dokumenti:
IMAG1263.jpg (987.26 KB)