Bonton

PRAVILNIK ŠKOLSKE KNJIŽNICE U STRIPU

Grupa mladih knjižničara razgovarala je s knjižničarkom Jadrankom Jelinić Blagec o tome kako zamišljaju dobru i ugodnu knjižnicu i što bi učenicima trebalo osvijestiti da se u ovom prostoru svi osjećamo dobro i zadovoljno. Dogovorili smo Pravila lijepog ponašanja u knjižnici koja smo uobličili u strip, a zanimljivi su i komentari naših dviju sova – Luke i Sovića koji, tako barem kažu knjižničari, noću razgovaraju s likovima iz priča.

Ovo su naša Pravila lijepog ponašanja  u knjižnici:

1.       Prije nego uđeš u knjižnicu, pokucaj i uljudno pozdravi.

2.       Pristojno traži knjigu.

3.       Čuvaj knjige, ne uništavaj ih, ne šaraj po njima i ne bacaj ih – one su naše najveće blago.

4.       Ne uništavaj panoe – oni su ogledalo naše škole i naše knjižnice.

Pravilnik lijepoga ponašanja u knjižnici pogledajte ovdje.

Pravila internetskog bontona:

1.       Na tuđim internetskim portalima ponašaj se kao pristojan gost – uljudno se ponašaj i lijepo se izražavaj.

2.       Uvijek se pitaj tri stvari – jesu li informacije koje šaljem DOBRE, ISTINITE i KORISNE.

3.       Nemoj psovati, lagati, vrijeđati, tračati, prijetiti i biti nasilan prema drugima.

4.       Kada oblikuješ svoj profil i stavljaš svoje fotografije, upitaj se kako bi se osjećao kada bi to vidio u dnevnim novinama.

5.       Nigdje ne objavljuj svoje osobne podatke ili podatke svojih prijatelja i međusobnu prepisku ukoliko za to nemaš njihovu suglasnost.

6.       Ne raspravljaj s onima koji ismijavaju bilo koji vjersku, nacionalnu ili rasnu pripadnost.

7.       Prijatelju ili prijateljici za rođendan ne šalji e-mail, već ga nazovi ili posjeti. Rođendan je stvarni, a ne virtualni događaj.

8.       Poruke ne šalji kad si ljut i na njih ne odgovaraj kada si ljut jer pisani trag ostaje i kada te ljutnja prođe.

9.       Za krojenje pravde na Internetu odgovorni su administratori. Ne upuštaj se u samostalne akcije, već se u slučaju kršenja zakona ili pravila pristojnog ponašanja      obratiti za pomoć njima, voditeljima ili policiji.

10.   Ako naiđeš na nečiji otvoreni sandučić (inbox), pravilo o neotvaranju i nečitanju tuđih pisama jednako vrijedi i na Internetu.

11.   Ne šalji poruke za koje nisi siguran da ih ljudi žele primiti.

12.   Predstavljanje tuđim imenom strogo je zabranjeno.

BILI SMO NA INTERNETU... I OSMISLILI INTERNETSKI BONTON

Članovi Grupe mladih knjižničara šestih razreda i likovne grupe osmih razreda razgovarali su, potaknuti prilogom iz Modre laste, o (ne)uljudnom ponašanju na Internetu i odlučili osmisliti kodeks ponašanja u stripu.