2012-10-15 09:43:05

Petaši i šestaši na Danu arhiva

U subotu, 13. listopada, učenici 5-ih i 6-ih razreda u sklopu izvannastavnih aktivnosti sa svojim su profesoricama Anom Jurković, Zrinkom Ćavar i Marinom Rezo imali prilike na Danu otvorenih vrata obići Hrvatski državni arhiv u Zagrebu

Zgrada na Marulićevom trgu prepoznatljiva je i jedna od zanimljivijih palača hrvatske secesije u sklopu zagrebačke zelene potkove. Prije ulaska u zgradu, dojmila nas se visoka polukupola s četiri stupa na kojima se nalaze po četiri sove koje nose globuse.

Mali povjesničari na heraldičkoj radionici upoznali su se s pravilima likovnog i opisnog prikazivanja grba te sami izradili svoj osobni grb. Uz radni list na kojem se nalazi crtež svih obaveznih dijelova obiteljskog grba (štit, plašt, kruna), dobili su i pisane upute s osnovnim heraldičkim pravilima.

Glagoljaši su se upoznali s paleografijom kao pomoćnom povijesnom disciplinom, te s osnovama nastanka pisma i umijećem čitanja starih pisama. U okviru radionice obradili su povijest latiničnoga pisma, raščlambu pojedinih latiničnih slova te se upoznali s prvim pisanim svjedočanstvima latinskoga pisma.

Na povratku smo svratili do Botaničkog vrta PMF-a te u sklopu zabavne izložbe „Čudesna šuma“, vidjeli, pročitali, naučili, pomirisali, opipali, potražili i pronašli sve o hrvatskim i svjetskim šumama! Uz odgovor na pitanje - zašto su nam važne šume? - saznali smo mnogo zanimljivosti o neobičnim drveću, raznovrsnim plodovima i proizvodima koje dobivamo od šuma i drveta! Naučili smo o naj-šumama na Zemlji! Gdje raste najveća šuma na Zemlji? U kojoj šumi živi najviše različitih vrsta? Što je to „papirnata šuma“, a što „okamenjena šuma“?  Što ugrožava šume i zašto ih moramo cijeniti i čuvati?... i još mnogo toga!

Ana Jurković, prof.


Osnovna škola Luka Sesvete