POSJET MEDVEDGRADU

Autor: Gordana Grujić, 9. 4. 2024.

U subotu 23. ožujka 2024. planinari u pratnji učiteljice Zrinke Ćavar planinarili su do  Medvedgrada, stare utvrde iz 13. stoljeća. Najprije su posjetili grob Ante Starčevića i crkvu sv. Emerika u Šestinama, a za oko sat vremena laganom šetnjom planinarskom stazom broj 13 i uz potok Kraljevec stigli su do Kraljičinog zdenca.

Što su još sve vidjeli i naučili pročitajte i pogledajte u nastavku!

Poučna staza Miroslavec upoznaje nas s dugom i burnom geološkom prošlošću Medvednice kada je prije 80 milijuna godina bila prekrivena jednim ogrankom oceana Tethys, o čemu nam svjedoče mnogobrojni morski fosili. U više navrata bila je izdignuta iz mora i predstavljala je dio kopna na kojem su živjeli leopardi, špiljski medvjedi i druge divlje zvijeri. Nakon kratke pauze i čitanja legende o Kraljičinom zdencu i poznatoj Crnoj Kraljici, put se nastavio na brdo Mali Plazur do srednjovjekovne utvrde Medvedgrad. Medvedgrad dao izgraditi zagrebački biskup Filip za obranu Kaptola i okolnih sela od tatarskih napada. Često je mijenjao gospodare, među kojima su bili zagrebački biskupi, hrvatsko-ugarski kraljevi i plemići, a posljednji vlasnici bili su Kulmeri. Nakon strašnog potresa 1590. utvrda je dosta oštećena i gospodari Gregorjanci je napuštaju. Od tada utvrđeni grad na brijegu stoljećima propada. Dugo su ga posjećivali samo pustolovi i lovci na blago koje je, navodno, negdje pod gradom sakrila Crna Kraljica.

Tek je 1979. počela restauracija tog hrvatskog srednjovjekovnog burga. Tako je iz ruševina iznikla osmerokutna kapela sv. Filipa i Jakova, južna obrambena kula, palas – palača za stanovanje i još neki dijelovi drevne utvrde.

Godine 1994. podignut je spomenik posvećen svim hrvatskim junacima, Oltar domovine, izgrađen prema zamisli kipara Kuzme Kovačića.

U Sesvete učenici su stigli 16.00 sati umorni, ali puni dojmova.