Kako učiti?

Prvo izaberi mjesto za učenje na kojem se možeš dobro usredotočiti na gradivo. Prije učenja pripremi si sve što može zatrebati (knjige, papire, bilješke, olovke...). S mjesta za učenje ukloni sve što ti odvlači pažnju, ugasi glazbu i mobitel, ukloni sliku dečka ili djevojke. Pošto pažnju možeš držati usmjerenu najviše oko pola sata, radi kraće pauze. Po mogućnosti uči ujutro jer su tada tijelo i mozak su odmorni.

Odabrano gradivo koje moraš naučiti prvo prelistaj i pokušaj uočiti ključne riječi. Zatim sve temeljito pročitaj i sve što je važno zapiši u obliku bilježaka. Ako je gradivo teško za naučiti, napiši si sažetak, pročitaj ga i prepričaj. Tako napisan sažetak puno više vrijedi nego podvlačenje u udžbeniku. Pri tome ti je uključeno više osjetila, a što više osjetila koristiš pri učenju bolje pamtiš informacije. S prijateljima iz razreda oformi grupu za diskusiju i razglabajte o gradivu koje učite, jer se pri tome gradivo pamti oko 50%, dok pri samom čitanju tek oko 10%. Najviše se pamti pri poučavanju drugih, oko 90%, ali da bi poučavao druge moraš i ti prvo bar nešto znati.

Dobra organizacija je uvijek pola posla. Napravi si barem tjedni plan s rasporedom ispita i usmenih odgovora. Gradivo se pred ispit mora učiti nekoliko dana ranije. Učenje zadnji dan, a još pogotovo dugo u noć, ima suprotan učinak. Umjesto naučenoga, rezultat će biti samo neispavanost, a to uzrokuje sporiji rad mozga. Moraš si uvijek priuštiti dovoljno sna. To naravno ne znači da ideš spavati u 2 ujutro i ustaješ u podne radi ručka i odlaska u školu.