Projekt Šafran

Autor: Željka Martan Buhin, 3. 11. 2014.

Ove školske godine, skupina geografa i planinara 8-ih razreda naše škole pod vodstvom učiteljice geografije i povijesti Ane Jurković sudjeluje u Projektu Šafran.

Tom prilikom, učenici su uoči dana Svih svetih, sat proveli van zidova učionice te na sunčanom ulazu škole zasadili lukovice šafrana u znak sjećanja na milijun i pol židovske djece i tisuće druge djece koja su umrla u Holokaustu. Nadamo se blagoj zimi kako bi naše cvijeće uspješno raslo i procvjetalo krajem siječnja kada ćemo obilježiti Međunarodni dan sjećanja na Holokaust. Žuti cvijetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću.Kada se ljudi dive cvijeću, djeca mogu objasniti što ono predstavlja. Organizator projekta je Irska zaklada za obrazovanje o Holokaustu i Spomen područje Jasenovac.

Inače, Projekt Šafran (The Crocus Project) međunarodan je projet namijenjen učenicima u dobi od 11 do 18 godina.  Projekt na opipljiv način upoznaje mlade ljude s temom Holokausta i podiže svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti. Uključivanje djece u sadnju lukovica i promatranje cvijeća kako raste potiče kontinuirano učenje o važnosti tolerancije i poštovanja.

Na nastavi povijesti i vjeronauka u višim razredima već godinama učenike posvješćujemo o važnosti razbijanja predrasuda, diskriminacije i bilo kakvog nepoštivanja. Cilj je da učenici izgrade čvrsti stav i aktivno šire uvjerenja tolerancije i mirnog suživota u raznolikosti koja oplemenjuje okolinu u kojoj žive. Projektu su se iskreno razveselili i prionuli mu zdušno i s pažnjom kakvu detaljima samo djeca mogu posvetiti.
Veselimo se žutim cvjetićima koji će krasiti okoliš naše škole!