Dan Europe u 1.a

Autor: Helena Hrženjak, 11. 5. 2015.

U petak, 8.svibnja 2015., učenici 1.a prokrstarili su nekim europskim državama, članicama Europske unije zahvaljujući našoj učenici Staši i Stašinoj mami, gospođi Zrinki Bešenić. Na taj način smo obilježili Dan Europe, koji se obilježava 9. svibnja.

Staša je proljetne praznike provela sa svojom obitelji krstareći Sredozemljem. Odlučila je pokazati nam gdje je bila i ispričati nam kako joj je bilo. Svoj brodski  dnevnik pripremila je zajedno s mamom. Kroz prezentaciju ispričala nam je i upoznala nas s nekim gradovima Italije, Malte, Španjolske i Francuske. Na karti Europe pokazala nam je gdje je bila i koje je gradove posjetila.

Vidjeli smo znamenitosti i zanimljivosti Genove, Rima i Palerma u Italiji, Mdine na Malti, Barcelone u Španjolskoj te Marseille u Francuskoj, gdje je morska ruta obilaženja završila te su se vratili u Genovu. Iz Genove su se automobilom vratili u Zagreb.

Uživali smo u živopisnom Stašinom opisivanju europskih gradova te uzbudljivom provodu na brodu. Mogli smo na trenutak otputovati na veliki brod, ploveći hotel s 18 paluba i preko 5000 soba. Poželjeli smo i sami vidjeti baziliku Svete obitelji u Barceloni koja se gradi već 120 godina ili uživati u zabavi uličnih zabavljača, okusiti nepoznato južno voće, agrume u Siciliji, maloj otočnoj zemlji Malti, u bučnom Palermu s brzim vozačima, vječnom gradu Rimu ili se uputiti u Marseille, drugi grad po veličini u Francuskoj te se vlakićem uputiti do crkve na brdu od kuda puca prelijepa panorama na taj francuski grad.

Gospođa Zrinka pripremila je za svakoga od nas malu knjižicu o zemljama EU, kartu zemalja članica EU te matematički listić. Imali smo radni zadatak povezati glavne gradove s njihovim zemljama na karti EU i njezinih susjeda.

Zahvaljujemo se našoj  Staši, koja je pokazala odlične prezentacijske vještine , te Stašinoj mami teti Zrinki Bešenić na prezentaciji, radnom materijalu te europskim slatkišima!

Učenici 1.a i učiteljice Jasminka Pizzitola i Ljiljana Frigan Perko