Školski volonteri

Autor: Helena Hrženjak, 25. 9. 2015.

Dana 22. rujna 2015. godine održana je konferencija "Volontiranje u školi: učenje odgovornosti, kreativnosti i inicijative" kao završna aktivnost projekta Školski volonteri-– osnaživanje javnih odgojno-obrazovnih ustanova za uključivanje volontera u rad s djecom i promicanje volonterskih inicijativa.

Projektom „Školski volonteri“ Forum za slobodu odgoja je, zajedno s partnerima (Udruga MoSt, Zagrebačka županija, Osnovna škola Luka Sesvete)  nastojao  odgovoriti na potrebu promicanja volontiranja u odgojno-obrazovnom sustavu u Hrvatskoj te potrebu podrške školama u organiziranju volonterskih aktivnosti za učenike.

Projekt je započeo u ožujku 2014. godine. Trajao je 18 mjeseci na području Grada Zagreba, Zagrebačke te Splitsko-dalmatinske županije, a financirala ga je Europska unija u sklopu IPA druge verzije Operativnog programa za razvoj ljudskih resursa, uz sufinanciranje Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Naša je škola kroz različite projekte ove školske godine poticala volontiranje:

-  karitativne grupe s mlađim i starijim učenicima – posjećivali su lokalni Dom za starije Brestje te Dječji dom Sv.Franjo u Vugrovcu;

-  Baltazari – projekt u kojem su si učenici međusobno pomagali  u učenju;

-  Mladi medijatori – grupa učenika koja promovira medijaciju u školi;

-  Čitajmo zajedno – učenici 4. razreda čitaju slikovnice vrtićkoj djeci u lokalnoj knjižnici.

Školske volonterke pomagale su u produženom dnevnom boravku kroz kreiranje različitih aktivnosti za učenike, a jedna volonterka je radila s grupom učenica na učenju engleskog jezika.

Provedeno je i nekoliko volonterskih akcija od kojih izdvajamo akciju „Miri, pozitivu širi“, čiji je cilj bila promocija medijacije i školskih volontera.

Želimo i nadalje promicati volontiranje u našoj školi te pozivamo sve zainteresirane izvan škole i učenike da se jave u stručnu službu škole.