KIP PROGRAMI U ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI

Autor: Barbara Altabas, 29. 3. 2010.

U našoj školskoj knjižnici započeli smo s knjižnično-informacijskim programom za naše učenike, tzv. KIP-om.

Tako  je gospođa knjižničarka  Jadranka Jelinić Blagec učenike prvih razreda upoznala  s našom knjižnicom, pravilima ponašanja  u stripu, posudbom knjiga i odnosom prema knjizi. Upoznali su i našu dežurnu sovicu Luku Sovića, a za nagradu su čuli priču o Veselom dimnjačaru.

Zatim su učenici trećih razreda  23.i 24. 3. 2010. godine otišli su školsku knjižnicu  na obradu  KIP-a.  Gospođa Jelinić Blagec upoznala je učenike s postupkom nastajanja knjige i bibliografskim podacima u knjizi. Učenici su na vrlo zanimljiv način na primjeru knjige „Vlak u snijegu“ naučili tko je to autor ili pisac, izdavač ili nakladnik, ilustrator i  prevoditelj . Nakon interaktivnog razgovora krenuli su na skupni rad u 4 skupine. Cilj je bio naučiti se snalaziti u enciklopedijama i leksikonima. Svaka skupina imala je svoj zadatak npr. pronaći bibliografske podatke u knjizi,  biografske podatke o piscu Mate Lovraka, knjige koje je napisao . ..  Susret u knjižnici trajao je jedan školski sat. U razred su se vratili sretni jer su naučili bitne stvari za pisanje i vođenje bilješki u lektiri.

Petaši uče kako pronaći knjigu na polici i u našem e-katalogu, a sedmaši kako napraviti dobar referat.

Vidimo se opet u knjižnici!