Mreža svijeta

Autor: Barbara Altabas, 18. 5. 2010.

Projekt „MREŽA  SVIJETA – poruka mira „

U pojekt Mreža Svijeta – poruka mira  koji je povezan s otvaranjem VISIA MUSEUM DUBROVNIK muzeja virtualne realnosti i 5 D teatara koji se otvara 1. lipnja 2010. u Samostanu Sv.Klare u Dubrovniku uključeno je deset osnovnih zagrebačkih škola  , među kojima smo i mi Ji deset dubrovačkih osnovnih škola. Zadatak naše  škole  je bio da oslikamo  10 slikarskih platna koja smo dobili zajedno s bojama i   uputama  za rad u kojima su točno definirana veličina slova i sadržaj poruke te prostor za crtež djece koje su djeca  oslikavala . U projektu su sudjelovali učenici 6.d i 7.f razreda( šaljem u prilogu ) pod vodstvom voditelja projekta pedagoginje Jelene Šestak Novak i profesora likovne kulture Ivana Ožetskog. Platna smo oslikavali u dva navrata,  prvo na školskom igralištu  kada nas je poslužilo lijepo vrijeme i oslikali  šest platna. Drugo oslikavanje četiriju platna bilo je u maloj  školskoj dvorani zbog     čestih pljuskova od kojih smo se sklanjali.

Nakon što su platna bila oslikana i osušena te pripremljena za transport u Dubrovnik,

9. svibnja 2010. na Stradunu prepunom djece i turista razvučena je 292 metra dugačka Mreža Svijeta kojom su hrvatska djeca  svijetu poslala poruke mira. Mrežu od platana sa četirima porukama mira: „There is no way to peace. Peace is the way.“, „Do to others as you would have them do to you!“, „Let peace and beauty reign!“ i „Be the change you want to see in the world.

Dubrovačke škole posebno su za ovu prigodu pripremile glazbene i literarne izvedbe na temu mira, ljubavi i dobrote, a da bi doživljaj bio potpun svojim glasom i izvedbom „Give Peace A Chance“  Johna Lennona slanju poruka mira pridružila se i hrvatska pjevačica Carla Belovari.

U daljnji razvoj koncepta uključiti će se svi posjetitelji Visia Dubrovnik 5D Theatruma koji će otiskom svojih ruku i odabirom poruka mira u virtualnoj kreaciji Mreža svijeta™ nastaviti podupirati ideju mira, dobrote i razumijevanja. Cijeli koncept se planira nominirati i za Guinessovu knjigu rekorda kao kreacija s najvećim brojem sudionika.

Visia Dubrovnik 5D Theatrum otvara se sredinom lipnja a pored kreacije Mreža Svijeta™ će na inovativan način spojiti elemente zabavnih parkova poput Disneylanda s elementima suvremenih muzeja i uz pomoć vrhunske 5D i Virtual Reality tehnologije buduće posjetitelje Dubrovnika na vrlo uzbudljiv način provesti kroz povijest i kulturne značajke Dubrovnika i Hrvatske.

Više o samom eventu i poruke koje su bile na mreži možete pogledati u  Objavi za medije. Na internetu se već nalazi puno članaka i slika sa događanja, dovoljno je u google upisati "Mreža Svijeta" i pogledati linkove. Čak je i HRT na internetu objavio video reportažu sa događanja:

Na sljedećem linku možete vidjeti i nekoliko   fotografija sa događanja i same mreže slikane iz zraka:

U projektu su sudjelovali sljedeći učenici pod vodstvom i organizacijom  pedagoginje Jelene Šestak Novak  i profesora likovne kulture Ivana Ožetskog.

6. D  ( prvih šest platna )

1. ARAMBAŠIĆ, PABLO
  2. BEŠLIĆ, ANDREJ