Slikanjem do integracije

Autor: ANAMARIA KREKOVIĆ, 28. 10. 2016.

U sklopu projekta „Pomoćnici u nastavi/stručni komunikacijski posrednici kao potpora inkluzivnom obrazovanju, faza II“ učenici 3.c razreda pod mentorstvom Arijane Piškulić Marjanović, te učenici 5.-ih i 8.-ih pod mentorstvom Ivana Ožetskog, udruženim su snagama nastojali putem izrade plakata i kreativnog likovnog stvaralaštva objasniti pojam integracije.

Svijet je mjesto različitosti na kojem se svi silno trude uklopiti, a ovi učenici svojim su se radovima istaknuli skrećući pažnju na međusobno uvažavanje bogate raznolikosti u školi. Prihvaćanje drugačijeg od sebe unutar zidova razreda i škole temelj je razvoju inkluzivnog obrazovanja.

Učenici 3.c razreda izradili su predivan plakat pod nazivom „Integracija“ na kojem su raščlanili pojam integracije na pojmove: igra, neustrašivost, tolerancija, ekipa, genijalnost, radost, aktivnost, cilj, iskrenost, jaki i akcija. Integracija je na taj način dobila svoj jasan, detaljno i kreativno osmišljen oblik kroz viđenje tek nekolicine devetogodišnjaka koji šalju poruku svima na razvijanje međusobne tolerancije.

Učenici 5.-ih i 8.-ih razreda integraciji su pristupili iz drugačije perspektive. Plakat s licem djevojke prikaz je mikro perspektive njezinih misli koje su prošarane pojmovima jednakosti u obrazovanju, ljubavi, tolerancije i rasnog uvažavanja. Plakat s prikazom institucije škole iz makro perspektive šarenim balonima koji izviru iz krova škole šalje poruku tolerancije različitosti koja ne ostaje unutar školskih zidova nego izvire na ulicu i odlazi u svijet.