Terenska nastava trećaša

Autor: Barbara Altabas, 30. 9. 2010.

Učenici trećih razreda naše škole u pratnji svojih učiteljica boravili su u školi u prirodi u Dugoj Uvali od 20. 9 do 24. 9. 2010. g.

Cilj škole u prirodi bio je da omogući učenicima upoznavanje u neposrednoj stvarnosti prirodno-zemljopisna, povijesna i kulturna obilježja primorskog zavičaja-Istre.

Tijekom boravka u školi u prirodi u utorak posjetili su Nacionalni park Brijuni gdje su uz pratnju vodiča vozeći se vlakićem posjetili safari park u kojem u skladnoj zajednici žive: zebre, somaljske ovce, indijska goveda, deve, lame i slonovi.

Vozeći se turističkim vlakom vidjeli su autohtono raslinje, livade na kojima bezbrižno pasu jeleni, lopari i mufoni, zaljev Verige s ostacima rimske vile.

Također su obišli kamenolom, Prirodoslovnu zbirku i  maslinu staru više od 1600 godina. Najviše ih je oduševio kakadu Koki, biće koje razgovara, šepuri se, animira i zavodi sve posjetitelje Brijuna.

Srijeda je bila rezervirana za posjet gradu Puli. Posjetili su Aguarium Pula koji se nalazi u austrougarskoj utvrdi Verudela. Uz pratnju vodiča upoznali su razne vrste morskih životinja i njihove karakteristike, te centar za oporavak morskih kornjača.

Obišli su Arenu u Puli, antički spomenik u kojem su se nekoč davno odvijale gladijatorske i viteške borbe te druge predstave. U podrumu Arene pogledali su muzej s bogatom zbirkom arheoloških izložaka.

U četvrtak obišli su Limski zaljev, jedan od najljepših prirodnih bogatstava Istarskog poluotoka i grad Rovinj.

Osim zanimljivih i veoma poučnih izleta učenicu u vrijeme provodili u igri, druženju, učenju, međurazrednim športskim natjecanjima i večernjim zabavnim programima.