OVO BI MOGLA BITI MOJA ULICA

Autor: Mladen Vidović, 18. 10. 2010.

Učenici osmih razreda  u utorak 2. studenoga 2010. odlaze na kazališnu predstavu Ovo bi mogal biti moja ulica - Priča o Luki R. Predstavu će gledati u Zagrebačkom kazalištu mladih. Predstava započinje u 18 sati.

Nakon predstave učenici će razgovarati sa stručnim suradnicima o nasilju među mladima.

Autorski dvojac Tomić&Kovačić radi predstavu o nasilju među tinejdžerima. Predstava je svojevrsni hommage tragično preminulom Luki Ritzu.

•
  •  Već uigrani dramaturško-redateljski tim za svoj je novi projekt odabrao goruću temu – nasilje. Ulično nasilje koje je posljednjih godina u porastu dovelo je do nekoliko tragičnih smrti. Luka Ritz nije prvi, a nažalost vjerojatno ni zadnji koji je tako stradao, ali njegova je smrt digla javnost na noge. Kao i mnogi prije njih, autorice predstave pitaju se zašto nitko nije reagirao? Zašto je do tragedije uopće moralo doći?

Luka Ritz preminuo je 12. lipnja 2008. godine, od ozljeda zadobivenih u brutalnom premlaćivanju koje se dogodilo desetak dana ranije. Njegova je smrt šokirala cijelu zemlju. Luka je postao simbol borbe protiv nasilja, a u njegov spomen do sada su organizirane mnoge javne manifestacije. Prošle je godine uvedena nagrada Luka Ritz, a dobivaju je škole koje se bave promicanjem tolerancije i prevencijom nasilja.

Predstava nije rekonstrukcija tragičnih događaja koji su doveli do Lukine smrti. Luke u predstavi ima i nema; ne pojavljuje se kao lik jer se radnja odvija dan prije njegova sprovoda, ali je zapravo sveprisutan… U predstavi se čita pjesmica koju je napisao kad je imao sedam godina, čuje se njegova omiljena pjesma i izgovaraju se njegove misli.