Posjet gradskom azilu Dumovec

Autor: Željka Martan Buhin, 19. 3. 2019.

8. b razred je sa svojom razrednicom Lanom Duka Zupanc 8. ožujka posjetio gradski azil Dumovec.

Prošetali smo azilom, pogledali prezentaciju o volontiranju i upoznali mnoge od 160 pasa koliko ih se trenutno tamo nalazi. Volontiranje je važan dio života, a saznali smo da sa 15 godina učenici mogu doći i postati volonteri, što znači da nakon edukacije mogu šetati pse i igrati se s njima. Također smo vidjeli i Noinu Arku, koja se nalazi odmah preko puta i također brine o napuštenim psima.

Najljepši dio je onaj sa štencima, o kojima se vodi posebna briga. Poželjeli smo im svima brzo udomljavanje, i mladima i starijim psima, jer boravak u azilu bi trebao biti samo usputna stanica do sretnog udomljavanja. Svidjelo nam se da se s svim psima radi na socijalizaciji, kako bi se što bolje uklopili u obitelj. Najviše nam se svidjelo što sa psima rade sistemom nagrada, a ne kazni, što je doista pohvalno. Psi najbolje napreduju u pozitivnoj atmosferi, uz pregršt strpljenja i pohvale. Kao i ljudi.

I na kraju  treba reći da je posjet bio vrlo lijep i edukativan jer su učenici brojnim idejama pokazali da razumiju problematiku napuštenih pasa i imaju ideje kako bi se stvari mogle poboljšati.

Lana Duka Zupanc, prof.