Rječica Kamačnik- šetnja od ušća prema izvoru

Autor: Željka Martan Buhin, 1. 4. 2019.

U subotu, 30. 3. 2019. planinari, povjesničari, ekolozi i geografi u pratnji učiteljica Marije Raguž i Zrinke Ćavar te socijalne pedagoginje Mirjane Rišavi uputili su se vlakom do Vrbovskog i dalje pješice prema Kamačniku.

Polazišna točka za razgledavanje kanjona Kamačnik nalazi se na ušću rječice Kamačnik u rijeku Dobru. Na samom ulazu u kanjon nalaze se ostaci stare pilane, a od tog mjesta počinje staza duga 3 kilometara koja vodi do samog izvora. Staza je okružena prekrasnom, netaknutom i pomalo divljom šumom Velike Kapele. Dio staze nalazi se uz samu rječicu, a na nekim mjestima prijelaz je preko drvenih mostova.

Oduševila nas je posebna, zelenkastomodra boja Kamačnika koja se mijenja ovisno o vegetaciji i dubini korita, njene čiste vode, brzaci, jezerca i izvor.

Nakon tri sata lagane šetnje okrijepili smo se u ugostiteljskom objektu Kamačnik koji je smješten na samom ušću. Puni dojmova stigli smo u naše Sesvete u 19:00 sati.