Festival tolerancije

Autor: Željka Martan Buhin, 10. 4. 2019.

Skupina učenika 8-ih razreda naše škole zajedno s učiteljicama Natašom Deskar Stojanovski i Anom Klarić u utorak 9. travnja, posjetili su 13. izdanje Festivala tolerancije koje se ove godine po prvi puta održava u Kinu SC-a. Sudjelovali su na Edukacijskom jutru kojemu je cilj mladima približiti tragedije Holokausta na njima razumljiv način, kroz blizak im filmski medij te uz svjedočanstvo osoba koje su u njihovim godinama bile diskriminirane i zatočene samo zbog svojega podrijetla. Vrijednost Edukacijskih jutara još je veća zato što je svake godine u Hrvatskoj sve manje živućih koji su preživjeli Holokaust, a oni koji prepričavaju mladima svoja iskustva, mogu se nabrojiti tek na prste jedne ruke.

Učenici su pogledali dokumentarno-animirani film "5105, Priča o bijegu iz Mauthausena". Riječ je o španjolskom kratkometražnom filmu iz 2017. godine nakon kojega su iz prve ruke čuli svjedočanstvo preživjele Holokausta, Vesne Domany Hardy.