MINIMUNDUS – terenska nastava u Klagenfurtu

Autor: Željka Martan Buhin, 11. 6. 2019.

Učenici petih, šestih i osmih razreda, polaznici izborne nastave Njemačkoga jezika, bili su na terenskoj nastavi u Klagenfurtu u Austriji, u subotu 9. lipnja 2019. U ranim jutarnjim satima u pratnji profesorica njemačkoga jezika, ravnateljice, razrednica i socijalne pedagoginje učenici su krenuli autobusima na putovanje i željno iščekivanu terensku nastavu koja je organizirana kako bi se učenicima približili njemački jezik i kultura. Zahvaljujući roditeljima, odaziv učenika bio je odličan, ukupno je Klagenfurt posjetilo 168 učenika i 12 profesora. Učenici su mogli vježbati govorne sposobnosti uživo, razvijati sposobnost razumijevanja slušanjem izvornih govornika u stvarnim životnim situacijama na ulici, u dućanima te usvajati nove njemačke riječi. Vidjeli su znamenitosti Klagenfurta te naučili legende o postanku grada.

Ugodnom vožnjom kroz Sloveniju i Austriju uz kraća zaustavljanja, radosni su stigli u Klagenfurt, glavni grad Koruške.

Učenici su se posebno veselili Minimundusu, zabavnom tematskom parku, u kojem se nalaze poznate makete svih najznačajnijih svjetskih građevina u minijaturnom obliku u omjeru 1:25. Prošetali su svim kontinentima, putovali morima i oceanima, vidjeli najpoznatije vlakove, brodove, rakete… sa zanimanjem istraživali najpoznatije svjetske građevine, neke od njih su: Operna kuća iz Sydneyja, Kineski zid, Salzburška katedrala, crkva sv. Marka iz Venecije, Eiffelov toranj, Vatikan, katedrala u Kölnu, London Tower, Bijela kuća…

Osobita sreća zavladala je kada su učenici prepoznali dvije hrvatske građevine,  crkvu svetog Marka i svjetionik Porer iz Pule. Učenici su u Minimundusu odrasli baš kao što priželjkuju, za trenutak, imali su osjećaj da su dvadeset pet puta viši te su iz ptičje perspektive mogli promatrati svijet.

U blizini Minimundusa je Wörthersee (Vrbsko jezero), na obalama jezera učenici su odmorili i uživali u predivnim pejzažima, saznali su da je jezero nastalo prema legendi o čovječuljku s bačvom. Čovječuljak je upozoravao ljude da prestanu razvratno živjeti, oni ga nisu poslušali pa je on vodom iz svoje bačve potopio njihovo naselje. Saznali su i legendu da je Klagenfurt osnovan na mjestu gdje je ubijen zmaj koji je živio u obližnjoj močvari te jeo ljude. Zmaj je zaštitni znak grada i nalazi se i na grbu Klagenfurta.

Poslije odmora uz jezero razgledavali su staru gradsku jezgru kojom dominiraju brojne važne građevine: katedrala sv. Trojstva, Alter Platz, stara i nova vijećnica, Landhaus, sv. Egid, spomenik Mariji Tereziji, uršulinska crkva i samostan, Neuer Platz s fontanom zmaja Lindwurma, Seoska kuća, Gradsko kazalište. Učenicima se posebno svidio spomenik čovječuljka s bačvom i njegov kažiprst koji donosi poslovnu sreću onima koji se za njega prime.

Sretni i ispunjeni doživljajima učenici su se u večernjim satima vratili u svoje Sesvete. Terenska nastava izvan granica naše domovine za sve je bila uspješna i zanimljiva.

Marina Rezo, prof.