Program Vikendom u športske dvorane

Autor: Barbara Altabas, 25. 11. 2010.

Program Vikendom u športske dvorane omogućava bavljenje športskom aktivnošću velikom broju učenika, a naročito onima koji nisu uključeni aktivno u neku sportsku granu. Važno je djecu upoznati s vrijednostima bavljenja sportom, koliko je bitno kretanje, međusobno druženje, nadmetanje te stjecanje radnih sposobnosti i odgovornosti.

Raspored športskih susreta pogledajte u mapi Program Vikendom u športske dvorane.

Voditelj: Jakob Delić, prof.

Športske aktivnosti su u potpunosti BESPLATNE za učenike, održavaju se vikendom i tijekom radnog tjedna u međusmjenama, a njihovi sadržaji su prilagođeni interesima učenika te prostornim kapacitetima i slobodnim terminima u dvorani. Program se provodi tijekom cijele školske godine.

Redovito bavljenje športsko rekreativnim aktivnostima snažno potiče obrambene mehanizme organizma u smislu optimizacije zdravlja. Zdravstveno gledajući vježbanjem se održava odnosno povećava snaga, fleksibilnost, izdržljivost te gustoća kostiju, smanjuju se rizici srčano žilnih bolesti i moždanog udara, dijabetesa, raka debelog crijeva i osteoporoze, te se smanjuje i održava optimalna težina, smanjuju se tjelesne masti i povećava se mišićna masa. Znanstveno je dokazano da redovito bavljenje nekom tjelesnom aktivnošću dovodi do boljeg raspoloženja, bolje prilagodbe okolini, doživljavanja sebe i vlastitog tijela pozitivnije, većeg samopouzdanja, boljih intelektualnih sposobnosti i snalaženja u prostoru i životu. Također, vježbanjem i napretkom u kondiciji ili u svladavanju novih motoričkih vještina, razvijaju se osjećaji kompetentnosti i osobne vrijednosti. Osim gore navedenog, stvara se socijalna kohezija svih učenika u pojedinoj školi, izgradnja športskog duha škole, a time i revitalizacija naselja i povećan osjećaj identiteta zajednice.