MEĐUNARODNA KONFERENCIJA O PROGRAMU "IMAM STAV"

Autor: Marina Rezo, 29. 11. 2010.

Već dvije školske školske godine naša škola uključena je u preventivni program Imam stav. Program je namijenjen učenicima šestih razreda, a program provode educirani edukatori.

Program je baziran na učenju životnih vještina i konceptu socijalnih utjecaja te time promiče pozitivno i zdravo ponašanje te utječe na prevenciju korištenja sredstava ovisnosti (pušenje, korištenje alkohola i drugih sredstava ovisnosti).

U četvrtak 25. studenoga 2010. u Agenciji za odgoj i obrazovanje održana je Međunarodna konferencija o programu Imam stav na kojoj su školi i edukatorima podijeljene potvrde o provođenju programa. Na konferenciji su sudjelovale ravnateljica Marina Sabolović, socijalna pedagoginja Mirjana Rišavi i asistetica u nastavi Ivana Šokčević, profesorice Slavica Barnjak, Zrinka Ćavar, Silvija Čengija, Davorka Pekišić, Nataša Dreskar i Marina Rezo.

U sklopu europskog projekta i Hrvatska je dobila priliku adaptirati i implementirati program Imam stav (Unplugged) u 13 osnovnih škola na području Zagreba i okolice. Prošle školske godine u projekt su bili uključeni učenici 6. b, 6. c i 6. e razreda, a ove školske godine također su uključeni učenici 6. a, 6. b, 6. c i 6. e razreda. U projekt su uključene još četiri europske zemlje, a vodi ga Mentor Foundation International. Program će se implementirati u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje te uz podršku Vladinog Ureda za droge.

Program Imam stav nastao je inicijativom European Union Drug Abuse Prevention (EU-Dap) i provodi se već 5 godina u 7 europskih zemalja - Austrija, Belgija, Njemačka, Grčka, Italija, Španjolska i Švedska. Znanstvena evaluacija učinkovitosti programa pokazala je kako je program učinkovit u (1) odgodi prvog uzimanja sredstava ovisnosti (pušenje, alkohol, druge droge) te (2) smanjenju korištenja alkohola, duhana i kanabisa, kod mladih uključenih u program.

Program je baziran na učenju životnih vještina i konceptu socijalnih utjecaja te time (1) promiče pozitivno i zdravo ponašanje te (2) utječe na prevenciju korištenja sredstava ovisnosti (pušenje, korištenje alkohola i drugih sredstava ovisnosti).

S učenicima 6-tih razreda se, kroz 12 radionica, radi na informiranju i normativnim uvjerenjima te razvijanju intrapersonalnih i interpersonalnih vještina. Radionice provode učitelji koji imaju nastavu u šestim razredima uz podršku socijalnih pedagoga – stručnih suradnika u školi.

S roditeljima se u tri dvosatna susreta obrađuju sljedeće teme: (1) „Bolje razumjeti adolescenta“, (2) „Odgajati adolescenta znači rasti zajedno“, (3) „Dobar odnos s djetetom–postavljanje pravila i granica“. Sastanke s roditeljima vode socijalni pedagozi iz škole uz prisutnost učitelja.