KESTEN CUGOM DO HRVATSKE KOSTAJNICE

Autor: Gordana Grujić, 11. 10. 2021.

U subotu 9. listopada 2021. učenici 6.a, 7.d i 8.b razreda u pratnji učiteljica Ane Klarić i Zrinke Ćavar išli su vlakom u Hrvatsku Kostajnicu, u prelijepom gradu na rijeci Uni, na tradicionalnu jesensku Kestenijadu. U gradu su se učenici družili, uživali u mirisu i obilju slastica od kestena, razgledavali rukotvorine domaćih majstora i još puno toga.

Nakon obilaska grada, učenici su šetnicom uz rijeku Unu stigli do Starog grada Zrinskih, stare utvrde s kraja 13. stoljeća koja je stoljećima branila Hrvatsku od neprijatelja, a nalazi se na otočiću omeđenog Unom i Unčicom. Nedaleko od utvrde je i granica s Bosnom i Hercegovinom.

Do brda Čukur učenici su stigli autobusom gdje su obišli Spomen obilježje Slomljeni pejzaž posvećen hrvatskom novinaru i fotografu Gordanu Ledereru. Gordan Lederer poginuo je na radnom mjestu, pogođen metkom snajpera, snimajući hrvatske borce u akciji na brdu Čukur 10. kolovoza 1991. godine tijekom srpskih napada na Pounje. Iza sebe je ostavio mnoge video zapise koji i danas vrlo slikovito govore o prvim danima Domovinskog rata. Odavši počast hrvatskom novinaru, učenici su se uputili u obližnje šume po kestene. Brda s obje strane Une obrasla su kestenovim šumama, a i samo ime Kostajnice izvedeno je iz riječi kostanj, što je jedna od starijih varijanti hrvatske riječi kesten.

Puni kestena i dojmova vratili su se u Sesvetama oko 19 sati.