"ČITAJMO DA NE OSTANEMO BEZ RIJEČI."

Autor: Gordana Grujić, 13. 10. 2021.

Na prijedlog Ministarstva kulture i medija, Vlada Republike Hrvatske 2021. godinu proglasila je Godinom čitanja. Realizacija je to mjere Akcijskog plana Nacionalne strategije poticanja čitanja, a brojne aktivnosti u pripremi imaju za cilj poticanje čitanja.

Zašto nam je čitanje važno? Čitanje nudi mogućnosti za uspješnije razumijevanje međuljudske komunikacije, bolje rješavanje konflikata ili potpunije shvaćanje onoga što nam u životu pomaže ili što nam prijeti. Čitanje povećava emotivnu inteligenciju i toleranciju. Puno je različitih emocionalno-spoznajnih, stručnih i korisnih razloga za poticanje čitanje, ali jednako tako je važno čitanje koje razvija samosvijest, samopouzdanje i vrijednosti koje nisu uvijek mjerljive, vidljive, ali su dugoročno važne za kvalitetu života pojedinca i opće dobro zajednice. Jednako kao što čitanje doprinosi razvoju društva, tako i društvo treba omogućiti usvajanje i razvijanje čitateljskih navika i oblikovanje kompetentnih čitatelja. U tom smislu Nacionalna strategija poticanja čitanja Vlade Republike Hrvatske promiče čitanje kao osobitu društvenu vrijednost.

Učenici 6.a i 8.a razreda su u sklopu nastave Hrvatskog jezika sudjelovali u obilježavanju Godine čitanja s profesoricom Valentinom Čančić u aktivnosti koja će doprinijeti afirmaciji čitanja. Šestaši i osmaši pripremali su javni govor u trajanju do 2 minute te predstavili svojim prijateljima u razredu književno djelo po vlastitom izboru. Cilj je bio zainteresirati svoju publiku za književno djelo koje su izabrali, pročitali i predstavili. Učenici su se potrudili te izvrsno i vrlo kreativno pripremili predstavljanje vlastitog čitateljskog ukusa. Među predstavljenim knjigama našli su se brojni zanimljivi naslovi; od književnih klasika poput Malog princa, Dnevnika Anne Frank i Sadako hoće živjeti do suvremenijih naslova koji su bliski današnjim mladim čitateljima: Priče za laku noć za mlade buntovnice, Gregov dnevnik, Pax, Bilješke jedne gimnazijalke, Tajni vrt, Bucka, Profesorica iz snova.