IGRAČKE- DJETINJSTVO ZAUVIJEK

Autor: Gordana Grujić, 21. 10. 2021.

Privučeni nazivom izložbe Igračke- djetinjstvo zauvijek, učenici 6.a s razrednicom Zrinkom Ćavar, 19. listopada 2021., posjetili su Etnografski muzej i uživali su u svijetu igračaka u kojima su dominirale drvene, raznim bojama ukrašene igračke iz Marije Bistrice.

Izložba je i zamišljena kao putovanje kroz povijest igračaka i igara u Hrvatskoj od 19. stoljeća do danas. Plišane igračke počele su se proizvoditi potkraj 19. stoljeća u malim manufakturama, a iz njih su se razvile tvornice dječjih igračaka. Jedna od najpoznatijih bila je Tvornica igračaka Biserka u Zagrebu koja je počela s radom 1946. godine. Na fotografijama se može vidjeti kako su se izrađivale dječje lutke od jute ispunjenom slamom i ručno oslikane plastične lutke iz kalupa. Zanimljivo je da je ta tvornica izrađivala plastične Walt Disney igračke, koje su numerirane i pravljene po njihovim strogim pravilima i predlošcima.  Od 2011. godine Tvornica igračaka Biserka prestaje s radom.

Uživali su u društvenim igrama Čovječe ne ljuti se, mlin i tombola, crtanim filmovima nastalim u produkciji Zagreb filma.

U sklopu stalnog postava postavljena je izložba Igrom oko svijeta u kojoj su istaknute zanimljive, tradicijske igračke iz cijelog svijeta.

Svijet igračaka je poseban svijet kojemu se svi vesele jer čuva naše djetinjstvo, priča svoju priču i budi lijepe uspomene.