TERENSKA NASTAVA UČENIKA OSMIH RAZREDA

Autor: Gordana Grujić, 21. 10. 2021.

U srijedu, 13. listopada 2021. učenici osmih razreda su sa svojim razrednicama Ivom Babić, Valentinom Čančić, Majom Komušar, Nadinom Rukavinom te u pratnji profesora fizike, Mladena Vidovića, školske rehabilitatorice Mateje Bublić te pomoćnika u nastavi posjetili Liku

Na početku puta čuli su narodnu predaju o tome kako je Lika dobila svoje ime. Legenda kaže: „Živjele dvije sestre, dvije kneginje. Kad im otac preminu, ostavi im u naslijeđe zemlje koje mi danas zovemo Likom i Krbavom. Jedna je sestra po imenu Karolina, naslijedila zemlju koja je po njoj nazvana Krbava. Druga je bila boležljiva. Putovala je posvuda tražeći lijek svojoj bolesti. Tako dođe do Ribnika, sela u blizini današnjeg Gospića, ožedni i napije se vode. Zdravlje joj krene na bolje. Vidi kneginja da joj voda čini dobro, da je lijek ili kako tamo kažu „lik“ za njezinu bolest. Ljekovitu vodu prozva lika, a po vodi cijela zemlja koju je naslijedila dobi ime Lika.”

Osmaši su prvo posjetili Smiljan, rodno mjesto poznatog znanstvenika, izumitelja, elektrotehničara i fizičara Nikole Tesle. U pratnji stručnog vodiča obišli su Memorijalni centar Nikole Tesle koji uključuje Teslinu rodnu kuću, turbinu te ispitnu stanicu iz Colorado Springsa, a zatim su pogledali kraći dokumentarni film o Teslinom životu. U nastavku putovanja posjetili su naselje Veliki Žitnik, rodno mjesto Oca Domovine, dr. Ante Starčevića. U pratnji stručnog vodiča posjetili su i razgledali Spomen-dom dr. Ante Starčevića. Zatim su put nastavili do grada Gospića, koji je sjedište Ličko-senjske županije, kao i Gospićko-senjske biskupije. U Gospiću su imali slobodno vrijeme za šetnju i razgled grada. Zatim su posjetili dolinu Gacke i zaustavili se na Majerovom vrilu. Tamo su u pratnji vodiča razgledali stare vodenice uz pokazivanje mljevenja žitarica. Za kraj terenske nastave posjetili su i grad Otočac, koji se smjestio u Gackoj dolini kroz koju protječe rijeka Gacka. Već se na Bašćanskoj ploči prvi put spominje ime Otočca, odnosno njegova crkva sv. Mikule (Nikole), koja je prema darovnici kralja Zvonimira bila u redovničkoj zajednici sa crkvom sv. Lucije u Baški na otoku Krku. Osmaši su se veseli i s puno dojmova vratili u Sesvete u večernjim satima.