OSTVARENJE KARITATIVNE AKCIJE Mislimo jedni na druge

Autor: Marina Rezo, 25. 2. 2011.

Dana 22. 2. 2011. godine u našoj školi 5. i 7. razredi sudjelovali su u karitativnoj akciji Mislimo jedni na druge, učenici su prikupljali namirnice za pučku kuhinju koju vode svećenici franjevci  na Kaptolu 9.

Projekt Mislimo jedni na druge

Učenice  Nikoleta Repanić, Katarina Jerković i Nikolina Bičanić uključene su  u Karitativnu grupu, ponosno su predstavljale našu OŠ Luku. Zajedno s vjeroučiteljicom Vericom Knežić i pedagoginjom odnijele  su namirnice u pučku kuhinju.

U kuhinji rade dvije jako dobre žene, koje rade od ponedjeljka do subote, radno vrijeme im je  od 15 do 18 sati, u to vrijeme dolaze beskućnici i oni koji nemaju ništa za jelo toga dana. Dolaze i studenti, žene, djeca. Kuharice ih ništa ne pitaju jer su im vrata uvijek otvorena.

Jedna od kuharica zove se Anđela i poručuje svim učenicima i onim koji će ovo pročitati da kod njih možete doći ako toga dana nemate ništa jesti i da u njihovoj pučkoj kuhinji ne trebate imati nikakvu dokumentaciju jer su oni franjevci i njihov uzor je sv. Franjo Asiški.

Također poručuje, ako netko želi volontirati kod njih, neka im se javi i rado će ga primiti.

U njihovoj pučku kuhinju stane 20 ljudi, nakon što pojedu svoj obrok dolazi drugih 20 ljudi i tako dalje.

Dnevno im dođe od 130 do 150 ljudi, svaki dan im treba puna dva lonca, a sad kažu da će im trebati i treći jer je beskućnika sve više i više je onih koji nemaju što jesti.

Moji dojmvi:

Kada sam ja ušla u tu kuhinju, bilo mi je jako žao tih ljudi koji nemaju ništa za jelo i moraju dolaziti jesti ovdje, ali mi je isto bilo drago vidjeti te dvije kuharice kako sa srcem rade svoj posao i da beskućnici ipak imaju neki dom i hranu.

Također sam u kuhinji vidjela pravila o ponašanju i jedno od njih je da trebaju izmoliti Očenaš svaki put prije jela. To znači da oni uvijek vjeruju u Boga i u njegovu pomoć.

Zato i mi svi trebamo vjerovati jer nismo mi jedini koji imamo problema i ako ih imamo, trebamo vjerovati u Boga i da će nam pomoći svaki se dan prije jela pomoliti.

Nikoleta Repanić, 7. e